Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

DOBOJOVÁNO! Na Slovensku se poprvé do čela státu postaví ŽENA! Čaputová porazila Šefčoviče

+ Dalších 11 fotografií
Zvítězila žena
Je dobojováno. Slovensko rozhodlo o tom, že v tamních prezidentských volbách zvítězila právnička Zuzana Čaputová (45). Stane se tak historicky první prezidentkou Slovenské republiky.

Po sečtení 94 procent volebních okrsků je více než jasné, že v prezidentském duelu zvítězila Zuzana Čaputová poměrem prozatím 58,79 % hlasů před svým mužským oponentem Marošem Šefčovičem (52). Ten zatím získal 41,97 % hlasů. Poprvé v historii Slovenska se tak do čela státu postaví žena.

Čaputová očekávala, že výsledek bude těsný… „Protože jsme už jen dva kandidáti, tak poměr hlasů se rozděluje mezi dva. Očekávám spíše těsnější výsledek, uvidíme v čí prospěch. Jsem zvědavá na výsledek, doufejme, že to bude dobré,“ řekla Čaputová v sobotu v odpoledních hodinách, když v doprovodu dvou dcer a partnera odevzdala hlas ve městě Pezinok – tedy v místě kde žije.

První kolo bylo jasné pro Čaputovou, druhé bylo těsnější. Volební účast ve druhém kole byla nižší než v prvním.

V prvním kole prezidentských voleb získal Šefčovič 18,66 procenta hlasů. Výrazně tak zaostal za Čaputovou. Tu podpořilo 40,57 procenta voličů. Slovenští voliči hlasují o prezidentovi od roku 1999. Současný prezident Andrej Kiska se o znovuzvolení neucházel a podpořil Čaputovou. Jeho pětileté funkční období skončí v polovině června.

Mohlo by vás zajímat

Další články