DOBOJOVÁNO: Kovář ukončil trápení Němců, svěřenci Říhy postupují do semifinále. ČESKO - NĚMECKO 5:1

Zdroj: repro Česká televize
+ Další 4 fotografie
MS v hokeji
Českou reprezentaci ve čtvrtek večer čekal klíčový duel. Okolnosti jim přisoudily do čtvrtfinále papírově nejslabšího soupeře – reprezentaci Německa. Navíc díky tomu, že v tabulce své skupiny A skončila na druhém místě, nemusela opouštět Bratislavu. Zápas Česko - Německo začal ve 20:15 hodin.

Svěřenci Miloše Říhy setrvají ve slovenské metropoli, kde hrají od začátku turnaje. Německo by měl být soupeř, se kterým by si český tým měl hravě poradit... Češi se naposledy s Němci utkali na velké mezinárodní akci v play-off, a to na mistrovství světa v roce 1996 ve Vídni, kde soupeře přestříleli 6:1. Tým trenéra Miloše Říhy v základní skupině nasbíral 18 bodů a skončil na druhém místě. Němci obsadili v košické skupině A třetí místo s 15 body. Zápas začal!

PRVNÍ TŘETINA:

Vstup českého týmu do úvodní třetiny byl bez velkého překvapení. Papírově slabšího soupeře z Německa nepustili svěřenci Miloše Říhy v prvních minutách k ničemu závažnějšímu, naopak brankář Philipp Grubauer se pořádně zapotil, když čelil několika tvrdým ranám z hokejek českých hráčů, třeba Kubalík měl jednu z prvních možností vsítit branku, a to v první minutě.

Český tým lépe bruslil a byl na puku silnější, a to i bez Jakuba Vrány, který zůstal na zápas s Němci mimo sestavu... V polovině první třetiny ale Němci pookřáli a začali lépe bruslit. Dokonce se dostali k výrazné šanci, když Leon Draisaitl se dostal do samostatného úniku a tváří v tvář brankáři zkusil rychle vystřelit... Naštěstí Patrik Bartošák ale zasáhl levým betonem a udržel stav. V šesté minutě před koncem Němci začali hrát přesilovku, o minutu později se poměr sil ale vyrovnal. Němci rovněž faulovali.

Drama pokračovalo až do zvuku sirény, ale ani jednomu z týmu se nedařilo zakončení. Stav po první třetině tak zůstal bezbrankový. ČESKO - NĚMECKO 0:0

DRUHÁ TŘETINA:

Po první dvacetiminutovce se oba týmy pustily do vyrovnaného boje. Dokonce se probrali diváci v hledišti a začali povzbuzovat hráče na obou stranách. Ve třetí minutě ale fauloval Gudas a Němci se pustili do přesilové hry. Hned v úvodu oslabení se Bartošák pořádně zapotil... Oslabení český tým přežil ale jinak bez výrazných potíží.

Český tým následně v šesté minutě druhé části zrychlil hru a více se začal prosazovat. Němci se dostali pod tlak. Několikrát bylo pořádně horko brankáři Grubauerovi, který v sedmé minutě doslova čaroval... Michal Moravčík se dostal k další ostré střele od modré a Grubauer vyrazil puk jen před sebe, jenže Filip Chytil se svou dorážkou neuspěl.

Němci se snažili v polovině druhé třetiny otočit hru, Patrik Bartošák musel betonem vyrazit projektil Marcela Noebelse z levého kruhu. Z hlediště se začalo ozývat od českých fanoušků povzbudivé "My chceme gól". A tak se i stalo. Sedm minut před koncem se trefil Jan Kovář, když zleva si nabruslil na osu hřiště, pohybem rameny zmátl soupeře, a poté chladnokrevně poslal puk mezi tělo brankáře a levou tyčku.

Čtyři minuty před koncem se snažili Němci otočit výsledek. A to se jim povedlo. Náskok vydržel jen minutu, Němci totiž využili české chybky a srovnali skóre. ČESKO - NĚMECKO 1:1.

TŘETÍ TŘETINA

Úvod třetí třetiny začali Češi velkým tlakem. Palát ohrozil Grubauerovu branku na konci první minuty, ale gól nevsítil. Až v 5. minutě se povedlo Voráčkovi vstřelit branku, kdy český tým se dostal do přečíslení tři na jednoho.

Čechům gól zvedl náladu a na chvíli se usadili v útočné třetině Němců, ke střele je ale hráči s černou orlicí na dresech nepustili. V polovině třetí třetiny Němci mírně zvýšili tlak, ale výrazněji branku Bartošáka neohrozili. Touha po srovnání na nich ale byla znát...

Jenže Kubalík se devět minut před koncem po samostatném úniku napřáhl a překonal Grubauera potřetí. Zahanbit se nenechal krátce poté ani Palát, když sedm minut před zvukem sirény poslal Čechy do vedení na 4:1.

Čtyři minuty před koncem bitvy Němci začali hrát přesilovou hru - Dmitrij Jaškin byl vyloučen za podražení. Odvolali gólmana a začali hrát přesilovku šest na čtyři. Devět vteřin před koncem se ale do prázdné trefil opět Kovář. Bylo rozhodnuto. Německo podlehlo Česku 1:5. Svěřenci Miloše Říhy postoupili do semifinále.

Sestavy z posledních zápasů skupiny:

ČESKO: Bartošák – D. Musil, Hronek, Moravčík, Rutta, J. Kolář, Gudas, D. Sklenička – Frolík, Simon, Voráček – Jaškin, Faksa, J. Vrána – D. Kubalík, Jan Kovář, Gulaš – Palát, T. Zohorna, Řepík – H. Zohorna.

NĚMECKO: Grubauer – M. Müller, Holzer, Y. Seidenberg, Nowak, J. Müller, Reul, Schopper – Ehliz, Draisaitl, Hager – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Tiffels, Kahun, Mauer – Fauser, Loibl, Noebels – Pföderl.