DOBOJOVÁNO: Finále MS patří javorovým listům, svěřenci Říhy se utkají o bronz. ČESKO - KANADA 1:5

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 13 fotografií
MS v hokeji
Čeští hokejisté se v sobotu pustili na ledové ploše na bratislavském stadionu Ondreje Nepely do souboje s Kanadou o postup do boje o zlato na mistrovství světa. Sestava českých hokejistů pro večerní semifinále MS v hokeji byla před zápasem tradičně přísně tajná. Souboj začal v 19:15 hodin.

Svěřenci trenéra Miloše Říhy si na houževnatou Kanadu věřili. Šlo o klíčové střetnutí, které rozhodlo o tom, zda si český tým zahraje o prvenství, nebo se bude muset smířit se zápasem o bronz. Odpověď na otázku fanoušků, jestli se Jakub Vrána dostane zpět do hry (ve čtvrtfinále s Německem nebyl v sestavě), měla být zodpovězena těsně před zápasem. A tak se i stalo. Útočník Jakub Vrána se po čtvrtfinálové pauze vrátil do sestavy. Český tým chtěl postoupit stejně jako Finsko, které zdolalo Rusko 1:0. V české cestě za zlatem stála Kanada. Utkání Česko - Kanada vypuklo v Bratislavě v 19.15 hodin.

PRVNÍ TŘETINA

Papírově slabší svěřenci Miloše Říhy se pustili do první dvacetiminutovky. A hned v prvních minutách pocítili, že hráči s javorovým listem na hrudi jsou výborně připraveni. Sebevědomí jim rozhodně nechybělo... Ve druhé minutě nejproduktivnější hráč kanadského týmu Anthony Mantha chtěl zkusit zaskočit Bartošáka, snažil se obejít Davida Musila na modré, ovšem ten mu vystavil jednoznačnou stopku. Kanada tlačila i v dalších momentech.

Český tým se ale nechtěl nechat zatlačit, ve čtvrté minutě vyhrál buly v útočném pásmu a Dmitrij Jaškin okamžitě z okraje levého kruhu střílel na bránu. Jen do obránce. Oproti tomu Mark Stone si najel před bránu... Troy Stecher dostal přihrávku na modrou, popojel si s pukem k mantinelu a poslal přihrávku před branku. Tam byl připravený Stone, který hravě tečoval střelu a Bartošák dostal v 5. minutě poprvé puk za svá záda.

Následoval faul v sedmé minutě. Český tým začal hrát přesilovku, když Jonathan Marchessault si počínal při bránění Jaškina za hranicí pravidel. Hra se tak dostala do obranného pásma Kanaďanů. Oslabení ale přežili bez větších problémů.

V polovině první třetiny byla hra stále plná nepřesností. Komando Říhy se ale snažilo o vyrovnání. A zahájilo více útočnou hru. V deváté minutě měl na hokejce gól Palát, ale gólman Murray mu skvěle vykryl prostor...

Ve 13. minutě měli Češi chvílí navrch a byli častěji v útoku. Radko Gudas si pět minut před koncem třetiny řekl o faul a Kylea Turrise mu vyhověl, když mu visel nedovoleně na zádech. Český tým začal hrát dvě minuty přesilové hry. Jenže hráči v bílých dresech je opět nevyužili.

Konec první třetiny byl plný nepřesností. I když český tým dobře napadal - brankový stav se do konečné sirény nezměnil. ČESKO - KANADA 0:1

DRUHÁ TŘETINA

Kanada v první třetině proměnila defacto jedinou šanci. A po deseti sekundách druhé třetiny se dostala do druhé. Darnell Nurse šanci okamžitě proměnil.

Český tým se ale nevzdal,... Svěřenci Miloše Říhy vyrazili po vyhrané buly do útoku. Faksa obkroužil bránu a hledal mezi kruhy Paláta, kterému ale střela za záda Murraye nevyšla.

Kanada v dalších momentech hrála velmi opatrně s velmi zabezpečenou obranou. Pro české útočníky bylo velmi těžké se prosazovat v útočném pásmu. V 5. minutě se hra přesunula před Bartošáka a Pierre-Luc Dubois toho využil a trefil se potřetí.

Bartošáka po třetím gólu nechal vystřídat kouč Říha. Do branky se postavil Pavel Francouz. Další minuty se českému týmu nedařilo zakončení. Střelu Michaela Frolíka od modré čáry zablokovali obránci, puk se ale odrazil na osu hřiště před Dominika Simona. Puk ale nezpracoval. V 9. minutě byl Ondřej Palát v obrovské šanci, jenže znovu nebyl úspěšný! Nedokázal zpracovat přihrávku od Jaškina a puk skončil mimo branku Murraye. Šlo o jednu z větších šancí.

Překonat kanadského pavouka se nepovedlo ani Voráčkovi, který kouzlil 8. minut před koncem druhé třetiny. Získal puk zpoza brány, přihrál a Gudas se snažil dostat kotouč do sítě, když se natlačil na Murraye. Česko z dobré situace ale opět netěžilo...

Kanadský tým byl celou dobu na puku silnější a přesnější v přihrávkách. Respekt si získal zejména brankař Murray, který v bráně předváděl neskutečné gymnastické výkony - čeští útočníci ho nedokázali překonat i přes několik slibných šancí. Brankový stav se do konce druhé části nezměnil. ČESKO - KANADA 0:3

TŘETÍ TŘETINA

Do třetí dvacetiminutovky nastoupil český tým s vědomím, že jde o všechno. A hráči na sebe museli vzít riziko, že více otevřou hru. Začali se více objevovat před Murrayovou brankou. V 5. minutě vystřelil od modré Zámorský parádní dělovku, jenže Palát odražený puk od brankářské jedničky kanadského týmu minul.

V 7. minutě hry se prosadil Kyle Turris, když čtvrtou brankou za záda Pavla Francouze z protiútoku vzal českému týmu naděje na boj o zlato. Na stadion si našlo cestu 9085 diváků, mezi nimiž nechyběla ani česká superstar Jaromír Jágr. Bylo na něm ale vidět velké zklamání, že se hra českému týmu nedaří.

V polovině třetí třetiny se vylučovalo, když Thomas Chabot poslal nedovoleně tělo Dominika Kubalíka směrem k ledu, a český tým se pustil do přesilovky. V ní měli Češi několik šancí, Murray ale čaroval jako podle knihy kouzel a nedovolil českým útočníkům dostat puk za svá záda.

Znovu Chabot po propuštění z trestné lavice předvedl, že je platným hráčem kanadské sestavy, když rozhozenému českému týmu vsítil pátou branku sedm minut před koncem. Ovšem o minutu později se povedlo nemožné... Tomáš Zohorna změnil brankový stav - obral o puk obránce, a v samostatného úniku skóroval střelou zápěstím.

Dvě minuty před koncem se vylučovalo na obou stranách a hrálo se čtyři na čtyři. Brankový stav se ale nezměnil. Boj o zlatou medaili tak patří kanadskému týmu, který byl ve schopnosti zakončovat své akce lepší. Česko se utká s Ruskem o bronz. ČESKO - KANADA 1:5

SESTAVY:

KANADA: M. Murray (Hart) – Nurse, Severson, Chabot, Stecher, Theodore, Fabbro, P. Myers – Marchessault, Dubois, Mark Stone (A) – Cirelli, Couturier (A), S. Reinhart – McCann, Turris (C), Mantha – Henrique, D. Strome, Joseph – Jost.

ČESKO: Bartošák (Francouz) – D. Musil, Hronek, Moravčík, Gudas (A), Rutta, J. Kolář, Zámorský – Frolík (A), Simon, Voráček (C) – Palát, Faksa, Jaškin – D. Kubalík, Jan Kovář, Gulaš – J. Vrána, T. Zohorna, Řepík – H. Zohorna.