Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Doba hájení skončila: Kolik chyb a nesmyslů ještě Rosickému ve Spartě projde?

Zdroj: Michal Beranek / CNC / Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
fotbal
Jako hráč byl, pokud jej zrovna nesužovaly zdravotní lapálie, geniální. Ne náhodou si vysloužil přezdívku Malý Mozart a dříve okolo něj kroužily i takové kluby jako Real Madrid nebo Barcelona. Jenže v manažerské roli se Tomáš Rosický zatím příliš neosvědčil. Sparta se musí rychle probrat a Rosický také.

V létě roku 2016 začal Rosický psát svůj nový příběh. Po dlouhých patnácti letech se vrátil na Letnou, kde se chtěl důstojně rozloučit s kariérou. Moc už toho ale neodehrál a postupně přešel do nové role sportovního ředitele pražského klubu, který měl po letech vrátit zpátky na vrchol.

Od té doby uběhl rok a dva měsíce. Ovšem jak se zdá, Sparta se zatím nikam neposunula a kdekdo začíná pochybovat o tom, zda bývalý hráč Dortmundu či Arsenalu na takovou pozici vůbec má.

Špatný výběr posil

Rosický se totiž dopustil několika zásadních chyb, kvůli nimž je Sparta nyní tam, kde se nachází. Fanoušci Sparty věřili, že ze své pozice dokáže poskládat kompaktní, silný a konkurence schopný tým, který bude válčit o titul, jenže to se zatím tak úplně neděje.

Jako první šlápnutí vedle se ukázalo loňské angažování Davida Moberga Karlssona. Švédský křídelník, který byl první Rosického posilou, přišel na Letnou za více než 30 milionů korun. Jaro mu vyšlo, na podzim byl ale neviditelný, odehrál jen čtyři zápasy a nikdo neví, co se s ním stalo. Jako jediná rozumná cesta se jevila změna angažmá, Karlsson ale v Praze zůstává.

V létě Sparta přivedla mimo jiné útočníka Libora Kozáka či Michala Trávníka, za kterého údajně vysázela okolo 40 milionů korun. Ovšem zatímco loni v Jablonci dal deset branek a přidal stejný počet asistencí, ve Spartě si připsal pouhé dvě nahrávky. A to je zatraceně málo.

Problém jménem Kanga

Hodně zvláštní situace panuje také okolo Guélora Kangy, jemuž v létě končí smlouva. V zimě prakticky existovaly jen dvě varianty, jak s ním Rosický a spol. mohli naložit – buď na něm mohli vydělat a prodat jej, nebo s ním podepsat novou smlouvu. Nestalo se však ani jedno, záložník z Gabonu zůstal ve Spartě a v létě tak může odejít úplně zadarmo.

Atmosféře uvnitř klubu nenahrála ani kauza Hašek a překvapivé bylo také počínání Sparty na zimním přestupovém trhu. Kdo by čekal, že na něm pražský tým bude zase aktivní, ten se mýlil. Pražané totiž přivedli pouze devatenáctiletého záložníka Opavy Filipa Součka, kterého navíc ponechali na hostování ve Slezsku. Přitom je viditelné, že Sparta má několik míst, kde by potřebovala posílit nebo alespoň zvýšit konkurenci. Post stopera si o to přímo říká.

Chyba jménem Jílek

Rosický je pod vším výrazně podepsaný. Stejně jako pod angažováním trenéra Václava Jílka, kterého v létě upřednostnil i před Pavlem Vrbou. „Měl jsem jasná kritéria, trenéra jsem vybral podle jeho práce, stylu, který je schopný svému mužstvu vtisknout. Šlo mi o to, aby měl stejný pohled na to, jak bychom se jako Sparta chtěli prezentovat,“ prohlásil na tiskové konferenci na konci loňského května sportovní ředitel Sparty. „Dal jsem si záležet a jsem přesvědčený, že Václav Jílek je správnou volbou a že tady dlouho vydrží. Tím, že dostal tříletou smlouvu, mu jako klub vyjadřujeme důvěru. To tady dřív nebývalo,“ dodal.

Stačilo jen pár měsíců a vše je jinak. Doba hájení však už skončila také Rosickému, který zatím nepřesvědčil, že na Spartu má. Další přehmat už by ho mohl přijít draho…

Související články

Další články