Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Do opavského babyboxu někdo odložil holčičku: Dostala jméno po první dámě

Babybox: Holčička z Opavska dostala jméno po první dámě
Zdroj: Profimedia
Odložené dítě

Do babyboxu v areálu Slezské nemocnice v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko. Je to holčička, byla oblečená do šedé zimní kombinézy s kapucí. Dostala jméno Olga. V tiskové zprávě to dnes uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

„Ošetřující lékařka mi řekla, že děťátko je staré několik měsíců a na první pohled v pořádku. Holčičku jsem pojmenoval Olinka,“ uvedl Hess podle informace ČTK v tiskové zprávě. Holčička, která je osmým dítětem odloženým do opavského babyboxu za 13 let jeho existence, ponese stejné jméno jako někdejší první dáma Olga Havlová.

Jak funguje babybox

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří uvádějí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. V celé zemi bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2006 odloženo 229 dětí, za letošní rok zatím 15.

Související články

Další články