Zemřel český spisovatel a cestovatel Miloslav Stingl: Domorodci mu nabízeli i lidské maso
Po dlouhé nemoci zemřel v Praze v pondělí 11. května známý spisovatel a etnograf Miloslav Stingl. Spisovateli, který byl velmi populární i v zahraničí, bylo 89 let. ČTK ve středu smutnou zprávu sdělil Miloslavův syn Tomáš Stingl.
Vzhledem k aktuální koronavirové situaci proběhne poslední rozloučení na přání pozůstalých v užším rodinném kruhu.
Miloslav Stingl patří k nejprodávanějším českým spisovatelům. Stingl se narodil v roce 1930 v Bílině. Jeho otec byl horník a jeho maminka byla žena v domácnosti. Již od dětství ho rodiče podporovali v jeho zájmech. Když mu bylo osm let, nakreslil atlas, v němž si označil cestu kolem světa.
Krom psaní se zesnulý Stingl věnoval etnografii a také hodně cestoval. Za svůj život poznal řadu domorodých kultur a zpracoval své zážitky v četných knihách. Celkově procestoval při svých expedicích 151 zemí světa. Mezi jeho nejoblíbenější témata a regiony patřily Oceánie a Latinská Amerika.
Během cest ho potkala řada pozoruhodných příhod. Mezi sebe ho přijala indiánská i tichomořská etnika. Jeden kmen ho dokonce zvolil svým náčelníkem. Jeho indiánské jméno bylo Okima – „Ten, který vede“. Jinde mu domorodci nabízeli lidské maso a jeden z hostitelů mu dokonce chtěl věnovat vlastní ženu.
V posledních letech svého života Miloslav moc necestoval za hranice České republiky, protože ho doprovázely zdravotní obtíže.