Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Do kdy budeme muset nosit roušky: Do konce dubna určitě, potom se uvidí, říká Vojtěch

Do kdy budeme muset nosit roušky: Do konce dubna určitě, potom se uvidí, říká Vojtěch
Zdroj: Pixabay
+ Další fotografie
povinnost
Do kdy bude povinnost nosit roušky, to zajímá v tento moment asi většinu občanů. Jasné je, že zůstanou naší součástí stoprocentně do konce nouzového stavu, tedy do 30. dubna. Objevuje se ale více teorií o tom, že roušky nesundáme ani v létě a možná ani v zimě. Děti, které by měly už v květnu usednout do školních lavic, je budou muset také nosit. Jak to ale bude dál?

Termín, do kdy bude povinné nosit roušky, v tuto chvíli ještě nikdo přesněji nedokáže určit. Po dnešním jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že zatím není na místě stanovovat termín, kdy nebude povinné nosit roušky.

Mezi veřejností se ale objevují různé teorie. Někteří tvrdí, že roušky budeme nosit přes celé léto, někteří věří, že ochranu obličeje nesundáme do listopadu a dokonce se mluví i o tom, že roušky nesundáme v příštích dvou letech...

Není jasné, do kdy...

Podle Vojtěcha se nařízení nošení roušek osvědčilo v boji s epidemií koronaviru. Náměstek ministra Roman Prymula dodal, že je třeba sledovat další vývoj epidemie a zajistit, aby nezačal skokově růst počet nakažených.

"Shodli jsme se, že v tuto chvíli nebudeme říkat žádný termín ukončení povinnosti (nosit roušky). Z našeho pohledu se roušky osvědčily jako velmi důležité opatření," řekl Vojtěch. Nošení roušek bude podle něj dál povinné s výjimkami, o kterých vláda a ministerstvo zdravotnictví rozhodly už dříve a které se týkají například řidičů nebo individuálního sportu. Povolení volného pohybu bez roušek bude podle Vojtěcha záležet na dalším vývoji epidemie.

Záleží na počtu nakažených

"Návrat k normálu zatím nebude úplný normál, bude předpokládat nošení roušek, bezpečnou vzdálenost a hygienu," řekl náměstek ministra Roman Prymula, podle kterého má Česko aktuálně šíření nákazy pod kontrolou. Je však opatrný v rozvolňování bezpečnostních nařízení. Uvolňování podle něj vláda opět zmrazí, pokud by počet nakažených začal prudce růst.

Prymula zmínil, že za razantní nárůst by považoval 400 nově nakažených za den. Zároveň upozornil, že toto číslo nelze vzít jako jediné kritérium, podle něj bude třeba sledovat i počty lidí na jednotkách intenzivní péče a lidí připojených na plicní ventilaci.

Související články

Další články