Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Do hereckého nebe odešla Eva Kristínová. Slovenské legendě bylo 91 let

Do hereckého nebe odešla Eva Kristínová. Slovenské legendě bylo 91 let
Zdroj: archiv STV / E. Hribíková
+ Další 2 fotografie
úmrtí
Do hereckého nebe v pondělí odešla slovenská divadelní a filmová herečka Eva Kristínová. Zemřela ve věku 91 let a podle slovenských médií v domově důchodců. Dlouholetá členka Slovenského národního divadla byla hvězdou dramat, jako byl Mackbeth nebo Hamlet.

Eva Kristínová se narodila 5. srpna 1928 v tehdy československém Trenčíně. K herectví se dostala v roce 1949, když se přihlásila na Státní konzervatoř v Bratislavě. Po škole začala působit ve Slovenském národním divadle, rozhlase a dokonce i televizi a filmu. Na scéně byla téměř 40 let a za svou kariéru zahrála nespočet úžasných rolí.

Role v divadelních hrách a filmech

Zahrála si roli nejen Lady Mackbeth v dramatu Mackbeth, ale také ztvárnila roli Gertrudy v Hamletovi anebo Alžbětu Proctorovou z Čarodějek ze Salemu od Arthura Millera. Na divadelních prknech stála naposledy v roce 1985, když hrála roli Rodany v dramatu Pravda Svatoplukova.

Její tvář se objevila například ve filmu Nie je Adam ako Adam, Lucrezia Borgia, Sám vojak v poli a nebo Cesta ženy. Naposledy si zahrála ve snímku Pavilón číslo 6 v roce 1992. Bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič jí v roce 2008 udělil státní vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra I. třídy za zásluhy v rozvoji slovenského divadla a kultury.

Kristínová společně se slovenským publicitou Janem Čomajem tentýž rok vytvořili knihu, kde herečka vzpomíná. Nese název Eva Kristínová - Spomienky herečky a vyšla k jejím 80. narozeninám.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy