Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Do Černobylu a zase zpátky: Co potřebujete vědět o výletu na místo tragédie

Do Černobylu a zase zpátky: Co potřebujete vědět o výletu na místo tragédie
Zdroj: extra.cz
+ Dalších 17 fotografií
jaderná havárie
Po odvysílání seriálu Černobyl zůstala spousta diváků fascinována tím, jaká tragédie se odehrála, proč se odehrála a jak k tomu přistupovali ti, kteří za ni byli zodpovědní. Město, ve kterém se roku 1986 odehrála příšerná havárie jaderné elektrárny, je už dlouhá léta cílem dobrodruhů, kterých po zhlédnutí seriálu přibude. Co potřebujete vědět předtím, než se do Černobylu vydáte a co vás tam čeká?

Pokud se chcete vydat do Černobylu, tedy města, které po jaderné havárii inspirovalo filmaře k natočení seriálu, první, co potřebujete, je dostat se do Kyjeva. Zpáteční letenka vychází zhruba okolo 5 500 korun. Ta se dá v případě, že vám stačí jednodenní exkurze, považovat za největší investici.

Exkurze s agenturou, která vám poskytne i česky mluvícího průvodce, se dá zařídit na jeden nebo více dní. Bude pro vás zajištěna doprava z Kyjeva na místo a zpět. Cesta z Kyjeva trvá zhruba dvě hodiny a během jednodenní exkurze, za kterou zaplatíte 3 050 korun, zahrnuje celodenní prohlídku Černobylské zóny, prohlídku města duchů Pripjati a tajemného vojenského radaru Duga. V ceně je zahrnuta i strava a především všechna potřebná povolení a pojištění. Dvoudenní rozšířená exkurze pak vychází na 7 160 korun.

Výlet do takové oblasti má samozřejmě i svá pravidla. Do Černobylu může jet pouze osoba starší 18 let, toto pravidlo zavedly ukrajinské úřady a nelze jej nijak obejít. Také je nutné na sobě mít svršek s dlouhým rukávem, kalhoty s dlouhými nohavicemi a plnou obuv. O své zdraví se během návštěvy oblasti nemusíte bát - během jednodenní exkurze dostane návštěvník dávku záření nižší nebo srovnatelnou s takovou, jakou by dostal během 3,5 hodiny strávených v letadle. Celkově vás zážitek, pokud počítáte se zpáteční letenkou a jednodenní exkurzí, vyjde zhruba na 8 550 korun na osobu.

Pokud byste chtěli pomoct poslat české děti z Černobylu na tábor, máte možnost! Potravinová banka pro ně uspořádá klasický dětský tábor a zpříjemní jim tak jejich často nelehké dětství. Každá koruna je dobrá a jakákoliv částka pomůže! Přispět můžete ZDE.

Promotéři Clashe odtajnili další porci bizáru: Sumo zápas, dívčí řežba, kontroverzní Laduška i velké překvapení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy