Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Do babyboxu můžete dát i puberťáka! Pokud se tam vejde a nezlomíte mu ruku

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 16 fotografií
Kauza Babybox
Rodiče, kteří před týdnem odložili do babyboxu téměř dvouletého syna, zákon neporušili. Není totiž vůbec stanovena věková hranice, nad kterou by už děti umístit do babyboxu nešlo. Nařízeno je pouze to, že při tom nesmí dojít k újmě na zdraví. Pokud mu neublížíte, můžete se tak teoreticky touto cestou vzdát i puberťáka.

Českem už týden otřásá případ dvouletého chlapečka, kterého rodiče odložili do babyboxu v Pelhřimově. Dostal jméno Karel Spěváček, a přestože se do nádoby uzpůsobené pro mnohem menší děti sotva vešel, matka s otcem zřejmě zákon neporušili.

Není totiž stanovena žádná věková hranice, pouze pravidlo, že dítěti nesmí být vložením do babyboxu ublíženo. Jediným omezením jsou tak rozměry, které činí 100 cm na šířku, 60 cm na výšku a hloubka dělá 50 cm.

„S takhle velkým dítětem jsem opravdu nepočítal. Když mi poslali fotku, nechtěl jsem věřit svým očím. Drží se pevně bedničky na dně babyboxu a nechtěl se pustit,“ uvedl pro eXtra.cz Ludvík Hess, otec babyboxů v Česku. Chlapec dokonce chodí a zvládá první slova.

Už v roce 2011 se přitom řešilo, zda legislativu neupravit. Tehdy se v babyboxu našel chlapeček starý rok a půl. „Z jednoho případu, který je zcela výjimečný, nelze vyvozovat dalekosáhlé legislativní úpravy. Žádnou úpravou zákona nelze vyloučit případné excesy. Babyboxy bezpochyby splnily svůj účel a přispěly k záchraně života dětí,“ řekla tehdy zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová serveru Novinky.cz.

Tak třeba se teď problému budou zákonodárci konečně věnovat.

VŠE O KAUZE ODLOŽENÉHO CHLAPCE:

DVOULETÝ CHLAPEC V BABYBOXU: PROČ HO RODIČE ZAVRHLI? MĚL JE KOPAT ZE SPANÍ!

MĚL JE KOPAT ZE SPANÍ: ČECHY ROZBĚSNIL MOŽNÝ DŮVOD, PROČ SE ZBAVILI 2LETÉHO CHLAPEČKA

CHLAPEC (2) V BABYBOXU ROZHÁDAL ČESKO: JE TO PRO NĚJ DOBŘE, NEBO BUDE MÍT TRAUMA?

Související články

Další články