Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Dnešní večer je filmy přímo nabitý! Dáte přednost hororu, čtyřhodinové romanci, nebo severské depresi?

Zdroj: archiv

Někdy jsou víkendy u televize nudné jako dovolená ve špatném hotelu, protože nikdy nedávají nic pořádného, jindy se to zase seběhne tak, že dají všechno najednou a divák má pak problém si vybrat.

A to přesně vás čeká dnes večer. Vlastně si může vybrat každý a zároveň nikdo, neboť ty největší pecky běží souběžně.

Tak začněme postupně od času vysílání.

Titanic (Prima Love, 20:15)

Čtyřhodinový opus o nejznámější lodní katastrofě světa. Roku 1912 vyplouvá na cestu z Evropy do USA nepotopitelná loď, která se v Atlantiku potopila hned během své první plavby. Režisér James Cameron měl na tenhle příběh zálusk už dlouho, ale musel si počkat pár let, ovšem výsledek rozhodně stojí za to.

Jeden čas nejnákladnější a nejvýdělečnější film všech dob udělal hvězdy z herců Kate Winslet a Leonarda DiCapria, ovšem když se na to podíváme střízlivýma očima, nevidíme nic jiného, než slzopudnou romanci, u níž zabijete jeden celý večer.

Jak chudý kluk Leo k lásce a bohaté Kate přišel, aby pak všechno skončilo kvůli ledovci, do něhož parník narazil. Film je určen nenapravitelným romantičkám, střízlivákům stačí se na něj podívat jednou z povinnosti, pokud tedy nejste fanoušek do speciálních efektů, kterými se tenhle skutečný velkofilm jen hemží.

Melancholia (ČT Art, 21:55)

Deprese pro milovníky skandinávské syrové kinematografie a povinnost pro všechny fanoušky dánského pavouka Larse von Triera Chcete-li znát děj, tak na to se nás neptejte. Můžeme vám akorát říct, že je to o dvou sestrách, z nichž ta mladší (Kirsten Dunst) se vdává, rozjuchanou oslavu ale naruší skutečnost, že Zemi hrozí srážka s jinou planetou.

Jenže o ději Trierovy filmy nejsou, proto vám nic víc říct nemůžeme, protože to je vlastně vše, co se tam stane. Je to o tísnivé atmosféře, o obrazech a vlastně absurdních (a abstraktních) situacích. Možná to zní složitě, ale jinak se to opravdu popsat nedá, tyto filmy se musí prožít a vnímat všemi smysly, ne jen tupě zírat na obrazovku a poslouchat dialogy.

Kdo ještě neviděl, měly by si dnes večer udělat čas. Znát Trierovy filmy je tak trochu společenský bonton a můžete díky tomu objevit i trochu jiný filmový svět. Ne jen kasovní trháky z kin.

Sirotek (Nova Cinema, 22:10)

Už jsme jednou psali, že nějakou záhadou točí hispánští režiséři nejlepší horory, minimálně tam máte záruku, že se nebudete nikdy nudit. Španělský režisér Serra je tu s děsivým příběhem o děsivém sirotkovi jménem Esther, po němž si rozmyslíte nápad na nějakou tu adopci.

Ono tak ani nejde o to, že se budete bát, ale tenhle film vás dost vynervuje. Matka Vera Farmiga a otec Peter Sarsgaard sice jedou podle zarytého scénáře, že jejich nová dceruška přivezená ze sirotčince je podle matky blázen a podle otce úplně normální, ačkoliv se kolem ní děje dost podivných věcí, ale tohle je tak nějak… Jiné.

Do kalhot si totiž naděláte ne kvůli lekačkám, ale kvůli Isabelle Fuhrman, která je jako Esther vážně, ale vážně hodně strašidelná. Z její postavy a jejího hraní budete mít noční můry, to vám garantujeme. A bonus - vedlejší (a bohužel krátká) role Karla Rodena.

A komu to přijde na výběr málo, tak se ještě můžete rozhodnout mezi Velkým Gatsbym na HBO, Posledním skautem na Nově a Nebezpečnou rychlostí na Primě!

Související články

Další články