Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Dnešní hnusný den je přímo stvořený k tomu, abyste jej strávili u televize s dvěma filmovými peckami. Božský Leo a nahá Mena!

Zdroj: koláž archiv

Poslední měsíc letošního roku už opravdu nemohl pro filmové fanoušky začít lépe. O jejich pozornost se dnes na Nova Cinema dovolávají hned dva prvotřídní kousky ze zlatého fondu kinematografie.

Ve 20:00 to bude akční sci-fi Počátek a hned poté následuje ve 22:45 Oscarem za nejlepší snímek oceněná Americká krása. Nejdřív jsme nevěděli, kterému z nich dát přednost, nakonec ale doporučujeme nenechat si ujít ani jeden z nich!

Tady jsou důvody, proč si rozhodně pustit Počátek:

1. Originální příběh z prostředí zlodějů snů

Běžná krádež peněz nebo klenotů je už nuda a na plátně jsme ji viděli tisíckrát. Krádež myšlenek během snění je úplně jiného kalibru. V Počátku se parta okolo Leonarda DiCapria bude poté snažit o opačný cíl, totiž myšlenku "snícímu objektu" do hlavy vnést. Pokud si myslíte, že si dokážete představit, jak něco takového může ve filmovém zpracování vypadat - nedokážete. Výsledné dílo předčí všechna vaše očekávání.

2. Propracovaná kompozice, která nemá obdoby

S dějem točícím se okolo snů souvisí i kompozice vyprávění. Námětu, před kterým by mnoho jiných ustrašeně couvlo, se režisér Christopher Nolan sebevědomě zhostil a složitý snový svět hravě převedl do filmového média. Dokonce i takový na plátno nepřeveditelný sen ve snu zvládl s lehkostí jemu vlastní. A co teprve sen snu ve snu? Hlava vám z toho půjde kolem!

3. Plejáda skvělých, ale zároveň ne moc okoukaných herců

Jasně, DiCaprio je profláklý ksicht, ale jinak vás čeká herecká exhibice ještě ne tolik Hollywoodem sešrotovaných, ale zato brilantních jmen. Tvůrci měli při castingu opravdu šťastnou ruku, a tak vás v předních rolích dále čeká Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt a Cillian Murphy. Aby toho nebylo málo, ženské postavy ve zlodějském týmu se dostalo Ellen Page A copak existuje někdo, kdo tuhle drobnou Kanaďanku nezbožňuje?

4. Soundtrack má na svědomí Hans Zimmer

Christopher Nolan je už skoro synonymem pro skladatele Hanse Zimmera. Kdybyste to ale přesto nevěděli, ano, i hudební podklad pro Počátek pochází z jeho dílny. Také po této stránce tedy můžete být připraveni na mistrovský zážitek.

5. Po projekci nebudete ani vědět, jak se jmenujete

Oddechovkou, při které nemusíte přemýšlet, Počátek fakt není. Čímž se vás od jeho zhlédnutí nesnažíme odradit, naopak. Počátek vám v podstatě tak zpřehází vnímaní reality, že se vám v konečném výsledku dostane ještě většího relaxu a odpoutání od starostí běžného života, kterému nemůže konkurovat ani lidový Zdeněk Troška Přesto by bylo fajn, kdybyste si na své jméno opět vzpomněli, protože velkolepý filmový večírek pokračuje toho dne dál!

Krize středního věku, kterou zná přesně každý chlap. Doma vzteklá a nadržená manželka, co si o vás myslí, že jste idiot, a raději se spustí s nechutným playboyem, který tráví život v solárku a zuby má bělejší než Jirka Krampol. Nezdárná dcera, která má dost divné nálady a úchylky a sama vypadá, že by raději potřebovala psychologa. A pak jste tu vy, starý (v hlavě) a nepotřebný muž, kdysi hlava rodiny, která se nechává semlít svým naprosto nedokonalým životem, ač se navenek všichni tváří, že jsou jako z katalogu a žijí svůj americký sen.

Lester Burnham (Kevin Spacey) má všechno a vlastně nic, protože většina z toho je jen naoko, je to jen výmysl venkovní reality. Zatímco jeho žena Carolyn (Anette Bening) si kvůli sousedům nechce připustit, že život jich obou stojí doslova za hovno, za zavřenými dveřmi jejich domu se odehrává plíživé drama, kdy se jim rozpadá nejen vztah, ale doslova všechno, co si celou dobu budovali.

Americká krása není ani komedie, ani drama, ani satira, jak si sama o sobě ráda říká, je to hořce úsměvná deprese, která se může stát komukoliv z vás, a proto se na ni špatně dívá a dobře vám z ní nebude. Marný otec a manžel Lester dostává nový impuls do života, když se seznámí se spolužačkou své podivínské šestnáctileté dcery (Thora Birch), jejíž jediný úkol ve filmu je, aby vám strašně lezla na nervy a vlastně jen dokazovala otcovu neschopnost. Plavovlasá Angela (Mena Suvari) je ale přesně dívka, kterou byste charakterizovali jednoduchým užít si a zahodit.

Ne pro Lestera. Právě pro něj je Angela, zoufale si přející být aspoň něčím zajímavá, impuls k tomu, aby změnil svůj dosavadní život a přestal být tím ustrašeným sráčem, za něhož ho má celé okolí včetně nadřízených v jeho nudné práci. Spojence a parťáka do životní změny pak najde v synovi (Wes Bentley) svého militantního souseda, jenž je pak hlavně pro osud Lestera nejdůležitější postavou.

Když se na film budete dívat, možná vás napadne, proč má zrovna Americká krása tolik Oscarů, za nejlepší film, režii i hlavní roli pro Kevina Spaceyho. Není totiž na něm na první pohled nic, co by vás uchvátilo. Ale jednoduše možná proto, že se tohle celé může stát i vám a nejspíš se vám to i děje. A to je na tom právě to nejděsivější. Americká krása vás možná do kolen nedostane tak jako Počátek, ale rozhodně na ni nikdy nezapomenete. A budete se modlit, abyste přesně takhle nedopadli.

Související články

Další články