Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Dnes uplyne 7 let od smrti nejhledanějšího teroristy Usámy bin Ládina: Připomeňte si den, kdy byl dopaden

Dnes uplyne 7 let od smrti nejhledanějšího teroristy Usámy bin Ládina: Připomeňte si den, kdy byl dopaden
Zdroj: facebook.com
+ Další 2 fotografie
Přesně před 7 lety, 2. května 2011, provedla americká jednotka Navy Seals tajnou operaci, při níž došlo k zabití nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. Ten byl hlavním organizátorem útoků na Pentagon a Světové obchodní centrum, které proběhly 11. září 2001.

Americká veřejnost se tak dočkala spravedlnosti takřka 10 let po tom, co Usáma bin Ládin provedl svůj drtivý útok přímo v centru New Yorku. Unesená letadla zaútočila na mrakodrapy v americké metropoli, další letadlo zamířilo k Pentagonu, kde sídlí Ministerstvo obrany USA. Bin Ládin byl jako vrcholný představitel teroristické organizace Al-Káida přímo zodpovědný za všechny útoky provedené na americké půdě 11. září

Ačkoliv činy ze září roku 2001 bin Ládina nechvalně proslavily po celém světě nejvíce, rozhodně nešlo o jeho první angažmá na poli světového zločinu. Stopy jeho organizace vedou i do počátku konfliktu v Jugoslávii, v roce 1993 provedl útok v garáži Světového obchodního centra (ano, toho samého centra, které se mu povedlo o 8 let později srovnat se zemí) a velmi aktivně také působil na území afrického kontinentu. 8. srpna 1998 zorganizoval útok na americké velvyslanectví v Dar es Salaamu a Nairobi, při nichž zemřelo přes 200 osob a tisícovka byla zraněna.

Život nejhledanějšího teroristy světa rozhodně nebyl idylický. Hon, jenž na jeho hlavu vyhlásili Američané a ještě jej podpořili odměnou ve výši 50 milionů dolarů, udělal z jeho života doslova peklo. Utíkat před Američany se mu dařilo dlouhé roky. Osudnou se mu nakonec stala informace od jeho kurýra Abu Ahmeda al-Kuwaiti. Ten po svém zatčení Američanům prozradil, kde se slavný terorista ukrývá.

K rychlému a nekompromisnímu útoku speciálních jednotek amerického námořnictva došlo 2. května 2011. Příslušník komanda do hlavy teroristy vypálil tři výstřely. "Byl mrtvý, nehýbal se. Viděl jsem, jak vydechl naposledy a řekl jsem si: Je to ta nejlepší věc, kterou jsem kdy udělal, nebo ta nejhorší?" uvedl v jednom rozhovoru střelec, který dodnes zůstal v utajení a dobrovolně odešel od námořnictva.

Bezprostředně po akci vystoupil v přímém televizním přenosu prezident Barack Obama a oznámil, že byl Usáma bin Ládin zabit při přísně tajné operaci ve svém sídle v pákistánském Abbottábádu.

V souladu s islámskými tradicemi byl bin Ládin pohřben do 24 hodin po své smrti. Američané ovšem měli strach, že kdyby byl pohřben v Pákistánu, mohlo by se místo jeho posledního odpočinku stát cílem radikálních muslimů, kteří by jej chodili uctívat jako mučedníka. Jeho tělo tak bylo pohřbeno do moře.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy