Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Dnes je Mezinárodní den Romů: 12 nejznámějších z nich v našich končinách

Zdroj:
+ Dalších 8 fotografií
galerie
V pondělí 8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů (MDR). A někteří z nich se neodmyslitelně zapsali lidem do paměti... Třeba herci ze seriálu MOST! či slavná věštkyně Jolanda, jinak tomu není ani v případě některých zpěváků, mezi nimiž třeba vyčnívá Monika Bagárová (24) či Jan Bendik (25). Miláčkem publika, který zvítězil v soutěži SuperStar, je třeba Vlasta Horváth (41). Pojďme si připomenout ty nejslavnější...

Na dnešní den připadá už 47. ročník Mezinárodního dne Romů. Svátek zůstával v České republice dlouho řekněme okrajovou událostí spjatou s oslavami v duchu folklórních tradic. To se před třemi lety pokusil změnit progresivní spolek Ara Art – pojal oslavy moderně a s kombinací úcty k tradicím i sympatické nadsázky. Mnoho Romů na území Česka a Slovenska v současné době předvedlo, že mají velký talent a patří jim velký respekt.

Richard Samko (40) – je český reportér a moderátor romské národnosti. Vyučil se sice jako kuchař a číšník, avšak díky absolvování novinářského kurzu nastoupil v roce 1999 do České televize, kde od té doby působí.

Jolanda – slavná televizní věštkyně, která má věštění v krvi. Toto řemeslo se totiž v její olašské rodině, která si z něj udělala téměř rodinný podnik, předává z generace na generaci.

Zdeněk Godla (43) – je český herec romského původu. K herectví se dostal náhodou při veřejně prospěšných pracích v Chomutově, kde v tu dobu probíhal casting do filmu Cesta ven.

Klaudia Dudová (30) – je herečka, která si stejně jako Zdeněk Godla zahrála ve filmu Cesta ven a později jji proslavila role uklízečky v seriálu Most!

Jan Bendig (25) – je známý zpěvák, který se v roce 2009 přihlásil do pěvecké soutěže Česko Slovenská SuperStar. Na televizi Nova a Markíza zaujal nejen svým talentem, ale i přirozeným a bezprostředním projevem.

Monika Bagárová (24) – v roce 2009 se účastnila soutěže Česko Slovenská SuperStar. Svým skvělým hlasem, hudební vyzrálostí si rychle získala sympatie diváků i poroty a postoupila do finále.

Vlastimil Horváth (41) – je český zpěvák, který se v roce 2005 stal vítězem druhého ročníku soutěže Česko hledá SuperStar.

Ondřej Giňa (48) – první bývalý romský moderátor hlavního zpravodajství, který si u diváků získal svou bezprostředností a věrohodným projevem velký respekt.

Iva Bittová (60) – zpěvačka a houslistka, která potvrdila, že Romové jsou skvělými muzikanty a zpěváky. Iva vždycky tíhla k muzice, proto se rozhodla studovat na konzervatoři v Brně zpěv a housle.

Emil Ščuka (61) – politik s kontroverzním dětstvím. Nakonec absolvoval gymnázium v Popradě a následně byl přijat na právnickou fakultu v Brně.

Rytmus (42) – vlastním jménem Patrik Vrbovský, je slovenský rapper, popový zpěvák, zakladatel skupiny Kontrafakt, který vystupuje také sám či ve spolupráci s jinými týmy, zpěváky.

Dara Rolins (46) – vlastním jménem Darina Rolincová, rozená Gambošová, je slovenská zpěvačka. Ve čtyřech letech se poprvé objevila v televizi. Jako osmiletá holčička natočila první film. Ve dvanácti letech zabodovala v československých hitparádách duetem s Karlem Gottem Zvonky štěstí.

Související články

Další články