Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Dnes je den menopauzy! 3 zaručené rady, jak přežít přechod a co o něm říct dceři

Zdroj: profimedia
Zdraví a sex
S přechodem neboli menopauzou se pojí řada více či méně závažných a nepříjemných projevů. Jejich intenzitu ovšem lze výrazně ovlivnit změnou životního stylu, především jídelníčku, obzvlášť pokud se do ní ženy pustí ještě před nástupem prvních symptomů. K tomu se však hodí vědět, kdy menopauza nastane. Jelikož je nástup přechodu silně geneticky podmíněný, ženám s touto otázkou může pomoci jejich matka.

1. Jídelníček je základ, vsaďte na fytoestrogeny

Jedním z méně závažných symptomů přechodu jsou návaly horka a zvýšená míra pocení, což jsou projevy, které zejména v teplejších obdobích roku dokážou ženy nemálo potrápit. Příčinou těchto symptomů je snižující se hladina estrogenu.

Bojovat s nimi jde především úpravami jídelníčku, jenž by měl méně obsahovat silně kořeněná jídla, cukr, sůl, kávu a alkohol a naopak více by se v něm měly objevit potraviny s vysokým obsahem vápníku a železa, ale také fytoestrogenů – rostlinných hormonů, které mají podobnou strukturu jako ženské pohlavní hormony. Nejvíce jsou fytoestrogeny zastoupeny v červeném jetelu, sóji nebo kanadských brusinkách.

Úpravy ve stravování a celkově změny v životním stylu by přitom žena měla učinit nejlépe pár let před tím, než u ní klimakterium vůbec nastane. I v tomto případě se tedy velmi vyplatí dopředu vědět, kdy lze nástup menopauzy očekávat. Pokud si s matkou promluvíme o jejích symptomech v období klimakteria, můžeme se na ně lépe připravit a zavčas s nimi začít bojovat. Navíc můžeme získat osvědčené tipy, které mamince zabraly, a tak pravděpodobně pomohou i nám.

2. Sexu se nebojte

Velmi citlivým tématem pojícím se s obdobím přechodu je sex. To, že všechny ženy přestávají mít v klimakteriu chuť na sex je jeden z nejrozšířenějších mýtů ohledně menopauzy. Ženy by měly odhodit stud a své dceři zdůraznit, že sexuální život po menopauze nekončí, jen je třeba počítat s možnými komplikacemi. Libido totiž při menopauze skutečně klesá, chuť na sex navíc mohou ženě kazit symptomy, jako je pocení, nespavost, únava a změny nálad. Některé ženy se potýkají se suchostí poševních sliznic, na druhou stranu si však mnohé sex po přechodu užívají více, neboť se nemusejí stresovat nechtěným otěhotněním.

3. Změny v životním stylu jako prevence nepříjemných projevů

Průměrný věk pro nástup menopauzy je dle statistik kolem 51 let. U většiny žen se konec menstruace dostaví mezi 45. a 55. rokem života. První příznaky – jako nepravidelná perioda, návaly horka a noční pocení, změny nálad, zhoršená paměť, horší soustředěnost, bolesti hlavy, problémy se spánkem či přibývání na váze – se však mohou objevit třeba i sedm let před poslední menstruací.

„Pokud žena bude od své matky vědět, kdy zhruba může nástup klimakteria očekávat, bude mít šanci se na všechny nepříjemné projevy dopředu připravit například změnou životního stylu. Změna jídelníčku, zvýšení fyzické aktivity a s tím spojená redukce hmotnosti, ale třeba i skoncování s kouřením – to vše může příznaky menopauzy zmírnit,“ říká gynekolog Pavel Turčan, který doporučuje i zařazení vhodných doplňků stravy s obsahem vitamínů a minerálů, jež s projevy klimakteria pomohou.

Vhodný je například doplněk stravy Sarapis Soja s extraktem ze sóji, červeného jetele a mateří kašičkou, který příznivě působí na nepříjemné tělesné projevy klimakteria a prospěšně působí i na psychickou pohodu žen v přechodu.

Související články

Další články