Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Václav Havel by oslavil 83. narozeniny: 7 věcí, které tento velký muž dal Česku

Zdroj: facebook
+ Další 3 fotografie
Slavil by!
Dramatik, spisovatel a první prezident České republiky. Muž, který Česku otevřel brány k demokracii. Václav Havel (†75) se zasloužil o vznik malého, leč odhodlaného a neodbytného státu. Není to však jediná věc, kterou nám přinesl. Dnes by první demokratický prezident po čtyřiceti letech totality slavil už 83. narozeniny.

Dnes by Václav Havel oslavil 83. narozeniny. Do naší historie se zapsal zejména jako jeden ze zakladatelů protikomunistického hnutí Občanské fórum a jako první prezident České republiky. Zde je sedm věcí, které dal Václav Havel Česku.

1. Alegorické hry kritizující režim

Václav Havel byl velkým dramatikem. Od roku 1960 pracoval jako technik v Divadle Na Zábradlí. Zájem o humanitní hodnoty v něm zažehl touhu po dramaturgii. Tu vystudoval na DAMU. Své hry později začíná uvádět právě v Divadle Na Zábradlí.

2. Charta 77

Vlna solidarity vyvrcholila vznikem Charty 77. Ta požadovala dodržování lidských práv a Václav Havel se stal jedním z jejích prvních mluvčích. Odměnou za Chartu 77 byla šikana, represe a sledování.

3. Lidové noviny

Václav Havel se také podílel na založení samizdatových Lidových novin, které měly velký význam. Poskytovaly totiž pravdivé informace.

4. Několik vět

Havel byl spoluautorem petice Několik vět, která ve své podstatě uvolnila lavinu odporu ke stávajícímu režimu, a to i u těch, jejichž loajalita byla neochvějná.

5. Otevřel Pražský hrad veřejnosti

Když Václava Havla koncem roku 1989 zvolili prezidentem Československa, Pražský hrad byl pro veřejnost nepřístupný. Havel nechal otevírat jednu bránu po druhé. „Chceme, aby se Hrad stal tím, čím možná byl v době Rudolfa II.,“ uvedl Havel poté, co otevřel první ze zakázaných dveří. Na Havlův pokyn byl zrušen plechový krycí plot kolem prezidentské vily a také nechal otevřít Královské zahrady.

6. NATO

Václav Havel výrazně přispěl ke vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999. Vyvedl také Československo z Varšavské smlouvy.

7. Evropská Unie

Před svým odchodem z prezidentské funkce v roce 2004 silně prosazoval vstup České republiky do Evropské unie. Ten se uskutečnil krátce po jeho odchodu z postu prezidenta.

Související články

Další články