Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Dnes by oslavil 104 let! Připomeňte si nejslavnější filmy podle románů Bohumila Hrabala

Dnes by oslavil 104 let! Připomeňte si nejslavnější filmy podle románů Bohumila Hrabala
Zdroj: Facebook/Filmové Studio Barrandov
+ Další 3 fotografie
Letos v březnu by oslavil světoznámý spisovatel Bohumil Hrabal 104. narozeniny. Pojďte si s námi při této příležitosti připomenout nejslavnější filmové adaptace románů člověka s magickým vypravěčstvím a nevšedním pozorovacím talentem.

Hrabal se narodil v Brně roku 1914 svobodné matce. Jeho otcem byl důstojník rakouské armády, který se k němu ovšem nehlásil. Životní lásku našla jeho matka Marie až o pár let později v účetním Františku Hrabalovi, jehož příjmení známý spisovatel nosil až do své smrti v roce 1997.

Mimochodem, jeho nevlastní otec František byl předobrazem jedné z Hrabalových nejznámějších postav – správce a sládka pivovaru Francina ze známých Postřižin. Spisovatel se nebál do svých románů často čerpat ze svého života. Ze vzorů pro své postavy si půjčoval nejen charakterové vlastnosti, ale také jména. Filmová Maryška, manželka Francina, odpovídá jeho mamince Marii. Také hlučný strýc Pepin je reálnou postavou.

Barvitost jeho literárních příběhů se projevovala i na filmových plátnech. Všechny filmy, které vznikly na základě jeho románů, byly velmi úspěšné a staly se nadčasovými klasikami, stejně jako jeho knihy.

Podobně jako Postřižiny působily rovněž další Hrabalovy příběhy. Také Ostře sledované vlaky jsou kombinací vážného tématu (okupace během druhé světové války) s pro Hrabala tak typickým humorem. Příběh Miloše Hrmy (Václav Neckář), který se nečekaně stane hrdinou a vyhodí do vzduchu muniční vlak, nakonec ocenila i americká filmová akademie a film Jiřího Menzela (80) získal v roce 1968 Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek.

Také zatím poslední filmové adaptace románu Obsluhoval jsem anglického krále se ujal Jiří Menzel. Stejnojmenný film byl oceněn Českým lvem za nejlepší český film roku 2006.

Petr Švancara se opřel do Novotného a Survivoru: Kvůli genderovému pravidlu si nebral servítky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy