Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Dlouhodobý výhled počasí: Jaro letos přijde mnohem dřív než jindy, tvrdí meteoroložka

Zdroj: archiv
+ Dalších 6 fotografií
Počasí
Někteří stále čekají na příchod zimy, který možná ani nenastane. Vzhledem k doposud teplotně nadprůměrným dnům je velmi pravděpodobné, že nástup jara můžeme letos očekávat mnohem dříve. Co si o tom myslí meteoroložka Dagmar Honsová?

Ačkoli zima letos neudeřila tak krutě, jak tomu bývalo v předchozích letech, řada z nás se už nemůže dočkat teplejšího počasí. Pro ty, kteří netrpělivě čekají na příchod jara, máme dobré zprávy. Podle meteoroložky Dagmar Honsové totiž můžeme jaro očekávat už na konci února.

„Nástřely sezonních modelů naznačují, že by zima opravdu mohla skončit už v únoru. Ten by měl být ve střední Evropě teplotně nadprůměrný v porovnání s dlouhodobým normálem, který je –0,9 °C. Jako vždy je možnost, že sem po přechodu studené fronty (na které bude sněžit) přechodně pronikne chladnější vzduch od severu, ale v současné chvíli je delší mrazivé období nepravděpodobné,“ uvedla Honsová pro eXtra.cz

Změny můžeme brzy pozorovat i v přírodě. Pokud jsou relativně teplé noci a dostatek srážek, příroda se obecně začíná rychle probouzet. „I tady numerické modely dávají naději, že by následující měsíce neměly být abnormálně suché,“ dodala Honsová. V současné chvíli se Česko potýká s nedostatkem sněhu, což by se mohlo brzy proměnit ve velký problém. Zemi bude chybět podzemní voda…

Sněhová bída věští suché jaro

Letošní zima je velmi chudá na sníh. To znamená, že jaro přijde brzy. Ale Česká republika by potřebovala výrazné sněžení, protože krajina je bez vody. Hydrologové se obávají, že po suché zimě rychle přijde horké jaro bez dešťových srážek. Situace s vodou tak bude v řadě lokalit dramatická. „Mizí i zásoby podzemní vody. Každý, kdo má studnu, se o tom může přesvědčit na vlastní oči. Domácnosti, které už nyní budují rezervoáry na dešťovou vodu, budou mít v budoucnosti velký náskok. V Evropě se dostáváme do situace, kdy budeme šetrně hospodařit s každou dešťovou kapkou,“ uvedl pro eXtra.cz Václav Fára, který se mapováním hladiny podzemních vod zabývá.

Napoví příroda

Příchod jara můžete sledovat i na základě přírodních jevů a chování zvířat. Ornitologové například sledují chování čápů. Když se k nám tento pták začne vracet ze zimních zimovišť, je jaro opravdu tady. Příchod jara ale můžeme sledovat a odhadovat i podle návratu čejky a vlaštovky. Zkušení pozorovatelé pak chodí do zoologických zahrad, kde příchod jara symbolizuje tokání některých živočišných druhů.

Jak jsou předpovědi úspěšné

Obecně platí, že krátkodobé předpovědi mají větší procento úspěšnosti, než když meteorologové vydávají dlouhodobé předpovědi. I u dlouhodobých předpovědí je ale procento úspěšnosti kolem 80 procent.

Související články

Další články