Velkou tragédii řešili soudní lékaři v britském Blackburnu. Začátkem listopadu totiž zemřela Sophie Murray, teprve šestnáctiletá dívka. Antikoncepční pilulky Microgynon, které používají ženy a dívky i v Česku, brala jen osm měsíců. Během října ale začala mít zdravotní problémy. Bolel ji hrudník a nemohla popadnout dech. Lékař si myslel, že má dívka astma, a tak jí předepsal inhalátor.

Její stav byl ale mnohem vážnější. 8. listopadu se dívka probudila a nemohla dýchat. Měla záchvat a její rty byly úplně celé modré. Ihned byla převezena do nemocnice, ale o několik hodin později zemřela. Její matka se zhroutila.

Sophie zemřela na plicní embolii způsobenou hlubokou žilní trombózou. A k tomu přispěla právě antikoncepce, kterou dívka brala. V těle měla sraženinu o průměru 8 milimetrů. Kdyby se jí lékařům podařilo objevit včas, dostala by Sophie léky na ředění krve a přežila by.

Obvodní lékař dívku vyšetřoval jen tři dny předtím, než umřela. Inhalátor jí nezabíral, tak jí předepsal jiný. V tu dobu ale ještě netušil, že všechno je zbytečné. Test na žilní trombózu nepředepsal kvůli věku a také tomu, že dívka nebyla kuřačka a ani neměla nadváhu.