Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Dívka pohromy zbořila internet, fotku prodala za 10 milionů: Nejlepší memy

Originální fotografie.
Zdroj: David Roth
+ Dalších 15 fotografií
Mem

Jméno Zoë Roth nejspíš mnohým nic neřekne. Její tvář ale může být řadě lidí povědomá. Z fotografie usmívající se dívky před hořícím domem vzniklo nespočet imemů. Snímek samotný se nyní prodal za bezmála půl milionu dolarů (10,7 milionu Kč). Část peněz chce dnes jednadvacetiletá Roth věnovat na dobročinné účely. Informoval o tom web listu The New York Times (NYT).

Fotografie vznikla před hořícím domem v Severní Karolíně jednoho sobotního rána v roce 2005. Rodina se tam s tehdy čtyřletou Zoë vydala, protože šlo o kontrolovaný požár. Na místo vyrazilo mnoho sousedů a hasiči dětem umožnili vyzkoušet si práci s požární hadicí. Zoë se zájmem sledovala, jak plameny dům postupně pohlcují, načež ji její otec, který je amatérský fotograf, požádal, aby se otočila a usmála. Tak vznikl snímek dívky s šibalským úsměvem před hořící budovou a Zoë si vysloužila přezdívku Disaster girl tedy Dívka pohromy.

V roce 2007 se otec David Roth s fotografií přihlásil do soutěže a vyhrál. Následně vznikly četné fotomontáže, na nichž dívka uličnicky přihlíží historickým katastrofám od pádu meteoritu, který vyhubil dinosaury, až po potopení Titaniku. Když vznikl slavný mem s Emmou Smetanou (33) u hořící Katedrály Notre-Dame v Paříži, různé jeho kombinace s Disaster gir na sebe nenechaly dlouho čekat.

Původní internetový mem Roth prodala jako nezaměnitelný token, digitální aktivum (NFT) v on-line aukci 18. dubna. Vydražil se za 180 etherů, tedy téměř půl milionu dolarů (10,7 milionu korun). Jak připomíná NYT, hodnota populární kryptoměny nicméně často kolísá. Rodině zůstala autorská práva a obdrží deset procent z budoucích prodejů.

Celosvětový hit

Roth uvedla, že vydražení snímku jí umožnilo získat kontrolu nad situací, v níž se od základní školy cítila být bezmocná. Memy s dívkou se rozšířily široko daleko.  "Moc ráda si je prohlížím, protože bych žádné z nich sama nevytvořila, ale ráda vidím, jak jsou lidé kreativní," řekla k nim. Mezi své oblíbené řadí jednu z loňského roku z protestů proti rasismu. "Když už je to venku, nic s tím neuděláte," uvedla, "Vždy si to najde způsob, jak zůstat relevantní při jakékoli hrozné věci, která se zrovna děje, takže jsem se u nich hodně nasmála," vysvětlila.

Roth je nyní 21 let a dokončuje bakalářské studium na vysoké škole v Severní Karolíně. Po promoci by si chtěla dát rok pauzu. Poté chce studovat mezinárodní vztahy. Výtěžkem z prodeje chce splatit svou studentskou půjčku, část peněz hodlá také dát na dobročinné účely.

"Lidé, kteří se objeví v memech, si to nevybrali," řekla. "Internet je obrovský. Ať už máte dobrou nebo špatnou zkušenost, musíte ji prostě co nejlépe využít,“ uzavřela.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy