Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Dívka, kterou zasypala lavina, promluvila. „Kdo to neprožil, nepochopí,“ říká zachráněná Češka

Promluvila dívka, kterou zasypala lavina.
Zdroj: profimedia.cz
Pět lyžařů, kteří včera zahynuli pod lavinou v Tyrolsku, byli čeští občané. Dnes ráno to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Na místě byly dvě skupiny lidí. V té první bylo 12 freeriderů, z nich 4 přišli o život. Ve druhé skupině bylo 8 skialpinistů, zemřel jeden. Pro Český rozhlas promluvila zasypaná dívka. Lavina ji strhla hned dvakrát. Celý zážitek byl pro ni velmi šokující.

Dívka, která přežila zasypání v lavině, dnes promluvila pro Český rozhlas. Podle ní dělali na místě vše, jak měli a v ničem nepochybili. Pohybovala se v partě 10 lidí a dvou horských průvodců, kteří prý byli od samého začátku velmi profesionální.

„Veškerá rizika jsme procházeli, mluvili jsme o nich, nacvičovali, zkoušeli. Od samého začátku k tomu přistupovali velmi zodpovědně. Takže jsme cítili, že jsme v rukou dvou velmi zkušených kluků, kteří vědí, co dělají. A rozhodně to nebyli žádní hazardéři,“ uvedla dívka pro Český rozhlas.

Včerejší den probíhal podle ní standardně se všemi pravidly a rozestupy. Všichni měli funkční pípáky a ABS batohy s airbagy. Po cestě dělali několikrát sondou test sněhu. Vše ale bylo v pořádku. Sama také neumí posoudit, jestli byli dostatečně varováni. „Rozhodně tam nebylo varování typu: nechoďte tam, je to nebezpečné. Hory jsou vždycky nebezpečné.“

Podle dívky mohlo být problémem sluníčko, které se lámalo o skály. To prý mohlo lavinu strhnout. Popsala dokonce i celý šokující zážitek, jak byla zasypaná ve sněhu. Lavina ji chytla dokonce dvakrát. Přesto přežila. „Když jsem poprvé to přežila, koukala mi hlava, protože airbagy výborně fungovaly. Ta masa je tak strašně silná, že kdo to neprožil, nepochopí,“ řekla pro Český rozhlas. Když přišla druhá lavina, dívka se snažila ji opět zvládnout. Pořád měla hlavu nad povrchem. „Takže rukou, kterou jsem si kryla hlavu, jsem si trošku odhrabala obličej přes hruď, abych mohla dýchat.“

A pak už jen čekala, kdo pro ni přijde a zachrání ji. „A jak nám horští průvodci od samého začátku říkali, že když se něco takového stane, tak jediní, kdo vás může zachránit, jsou kámoši, se kterými tam jste – tak to byla pravda. Protože záchranáři, ti už tahali jen ta mrtvá těla,“ řekla Českému rozhlasu dívka.

Podle dívky prý věděli, že je tam třetí stupeň lavinového nebezpečí. Přesto tam šli. „Protože trojka byla i předcházející dny. Někdy byla výš, někdy byla níž.“ Zároveň dívka velmi ocenila profesionalitu rakouských záchranářů a za to, že jí zachránili život, by jim chtěla moc poděkovat.

Související články

Další články