Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Dívenku (†14) mlátili do obličeje, pak ji zabili injekcí jedu do srdce! Tenhle příběh z Osvětimi vhání slzy do očí!

Teprve čtrnáctiletá dívka si prošla naprostým peklem.
Zdroj: Wilhelm Brasse/Marina Amaral
+ Dalších 12 fotografií
Psal se prosinec 1942, když se mladinká Czeslawa Kwoka (†14) ocitla se svou maminkou Katarzynou v koncentračním táboře v polské Osvětimi. Příběh holčička ze silně věřící rodiny, která si během pár týdnů prošla peklem, dojímá k slzám i po 75 letech. Nikdy se nedožila dospělosti a nacisté jí vzali život nesmírně chladnokrevným způsobem.

Příběh polské katolické holčičky, která se v pouhých čtrnácti letech dostala do koncentračního tábora v Osvětimi, je dobře známý. Nyní ale znovu ožívá díky fotografiím, které se povedlo obarvit, a tak budí ještě více emocí.

Czeslawa Kwoka skončila ve vyhlazovacím táboře i se svou maminkou Katarzynou v prosinci 1942. Už v prvních dnech v nacistické továrně na smrt ji čekalo nepřestavitelné utrpení. Nebylo výjimkou, když ji dozorkyně mlátily do obličeje!

Svědectví o pekle, kterým si mladinká dívka prošla, je dílem polského vězně Wilhelma Brasseho. V táboře fungoval jako fotograf a řada z jeho snímků ostatních vězňů je dodnes vystavena muzeu osvětimského koncentráku.

„Byla strašně mladá a šíleně vyděšená. Nechápala, proč tam je a ani nerozuměla, co jí říkají. A tak dozorkyně popadla hůl a začala ji mlátit do obličeje. Ta Němka si na nevinné čtrnáctileté dívce vybíjela zlost. Plakala, ale to bylo vše, co zmohla,“ popisoval Brasse svou fotografii, která vznikla krátce po nechutném incidentu, jichž se v Osvětimi odehrávaly stovky, ne-li tisíce.

Za obarvení snímku trpící Czeslawy vděčíme brazilské umělkyni Marině Aramal, která se kolorováním dlouhodobě zabývá. Osvětimské muzeum pak fotku sdílelo na svém Twitteru.

Zatímco dívčina maminka zemřela už v únoru 1943, Czeslawu smrt potkala 12. března téhož roku. Podle informací historiků dostala od nacistů injekci jedovatého fenolu do srdce.

Související články

Další články