Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Diváci ohodnotili dokument V síti: Predátoři nás budou děsit i ve snech, míní ženy

Zdroj: Hypermarket Film
+ Dalších 5 fotografií
hodnocení
Ve čtvrtek se redaktorky eXtra.cz vypravily do kina, aby zhlédly dlouho očekávaný dokument V síti. Na tři dospělé ženy, které ve snímku ztvárnily teprve dvanáctileté dívky, se přišly podívat zástupy lidí. Zatímco před promítáním si lidé s úsměvem na rtech kupovali popcorn, po odchodu ze sálu obvykle téměř nenakousnuté občerstvení vyhazovali. Jak se jim počin režisérů Víta Klusáka a Barbory Chalupové líbil?

Dokument V síti, který na problematiku zneužívání dětí na internetu upozornil skutečně neotřelým a zajímavým způsobem, se v kinech stal hitem. Do kina se rozhodlo zajít velké množství lidí všeho věku, promítání po sedmé hodině večerní už krátce po páté hodině hlásilo pár posledních volných míst.

Režiséři Vít Klusák a Barbora Chalupová dokázali svým projektem skutečně zaujmout. Strach z toho, co diváci na plátně uvidí, byl znatelný už z konverzací v předsálí. Zřejmě nikdo však nečekal, čeho jsou predátoři, kteří na internetu loví dospívající dívky, schopni.

Z několika dotázaných diváků nám mnozí řekli, že si musí utřídit myšlenky a zamyslet se. Dokonce většina se nebála říct, že na šokující film půjde do kina znovu. Jaké pocity v lidech krátce po promítání převládaly?

Muži v šoku

„Stydím se za to, co muži dovedou,“ přiznal redaktorkám eXtra divák Marek (30), který se na film vypravil se svým nejlepším kamarádem Alešem (28). Hořkost po zhlédnutí filmu cítili oba. „Netušil jsem, kolik chlapů tohle dělá. Některý vypadali dost sympaticky i pod maskou a působili, že snad ani neví, že dělaj něco totálně odpornýho,“ doplnil Aleš. „Říkám si, jestli v normálním světě působí jinak. Co když mám mezi svými blízkými někoho takovýho a ani o tom nevím? Hroznej pocit,“ dodal Marek.

Pan Karel (42) šel na dokument do kina se svou manželkou Gabrielou (38). Chtěli ho prý společně vidět předtím, než vezmou svou čtrnáctiletou dceru na jemnější verzi s názvem V síti: Za školou. „Říkám si, že když to zanechalo tak silné dojmy ve mně, jaké to asi zanechá v mé dceři. Některé scény byly drsné i na mě, ale ukazovaly realitu a doufám, že budou i v té dětské verzi. Každá dospívající dívka by to měla vidět, vždyť tam byla spousta hovad, kterým by nedělalo problém dovést malou holku i k sebevraždě,“ řekl šokovaný Karel. Jeho žena se zasmušilým výrazem pouze přikyvovala. Dle svých slov byla v tu chvíli tak šokovaná z toho, co její dceři může na internetu hrozit, že neměla slov.

Vystrašené ženy

Největší šok byl znát v tvářích žen, z nichž nám některé řekly, že krátce po promítání ještě k filmu nemají co říct. Není se čemu divit, film dokázal vtáhnout do děje takovým způsobem, že i redaktorky se chvílemi cítily být vtaženy do sítě - více čtěte v recenzi ZDE Ženy, které o svých pocitech chtěly mluvit ještě za čerstva, byly vyděšené.

Dokument do kina vyrazily zhlédnout Jana (56), její sestra Soňa (51) a Sonina dcera Karolína (29). Na jejich tvářích nebyl pozorovatelný ani náznak úsměvu. „Na muže už nikdy nebudu koukat stejně. Myslela jsem si, že to dělají spíš mladší ročníky, ty si s internetem rozumí víc. Ale těm predátorům bylo i víc než mně, doma na ně mohla čekat manželka a během víkendů si můžou hrát s vnoučaty. Každej chlap může bejt predátor,“ řekla Soňa. „Celou dobu jsem si říkala, co je k tomu vede. A co bych asi dělala já, kdybych byla na místě těch holek. Nesouhlasím ale s názorem mamky, že každej může bejt predátor. Podle mě si hlavně rodiče musí hlídat své děti a to, co na internetu dělají. Kdybych měla dceru, asi jí sociální sítě prostě zakážu a hotovo,“ uvedla Karolína.

„Jestli tohle půjde do novin, tak bych hlavně chtěla vzkázat herečkám, že mají můj obdiv. Já bych se na jejich místě asi zhroutila už při prvním hovoru přes video a odešla bych. Na konci filmu ale v titulcích psali, že se tento problém netýká jen mladých děvčat, ale i chlapců. Pokračování, kde by hráli hlavní roli tři hoši, by asi nebylo k zahození. Poodhalilo by to zase další kousek ošklivý pravdy. Mě by třeba jako matku nenapadlo, že je potřeba před tím chránit i syna,“ doplnila své blízké Jana.

Související články

Další články