Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Distribuční hala v Chebu patří podle mezinárodní certifikace k nejekologičtějším na světě

Hala s celkovou rozlohou přes 40 tisíc metrů čtverečních v Chebu.
Zdroj: panattonieurope.com/cz
ekologie

Chebská hala pro německého dodavatele autodílů Autodoc je nejekologičtější průmyslová stavba na světě. Vyplývá to z hodnocení mezinárodní certifikace BREEAM 2016 New Construction, ve kterém hala získala rekordní skóre 94,2 %. Stavitelem byla developerská společnost Panattoni, investorem projektu byla skupina Accolade, uvedla pro ČTK Martina Nová, zástupkyně ředitele pro akvizice a řízení projektů Accolade. Podle údajů České rady pro šetrné budovy má Česko 109 certifikátů BREEAM New Construction, ve střední a východní Evropě tak drží druhou pozici po Polsku s 600 certifikáty.

Chebská pobočka firmy Autodoc od svého listopadového spuštění roste, má zhruba 200 zaměstnanců a zásobuje součástkami pro auta střední Evropu nebo Itálii. Místo dvou linek, na kterých se připravují zásilky, se může do haly vejít až pět linek. Je připravena i zvláštní část haly pro automobilové oleje.

Podle statistik dosáhne převážná většina budov, které projdou certifikací BREEAM, stupně Very Good, s velkým odstupem Excellent a zhruba tři procenta dosáhnou na nejvyšší stupeň Outstanding. Panattoni s Accolade se staly prvními subjekty v České republice i v Polsku, které získaly BREEAM Outstanding pro novou industriální budovu.

Kromě dvou budov v parku Cheb South (druhá s nájemcem Kaufland eCommerce Fulfillment) má nejvyšší stupeň certifikace i průmyslový park Stříbro a průmyslový park Kojetín. Budova v Kojetíně je s podlahovou plochou 187.000 metrů čtverečních největším objektem s tímto stupněm certifikace. V Polsku pak dosáhly nejvyššího hodnocení průmyslové parky Štětín a Konin.

Využití dešťové vody

Panattoni Park Cheb South vznikl na brownfieldu v areálu bývalých strojíren a tvoří ho šest budov. Hodnocení mají dvě z nich. Více než 85 % stavebního odpadu bylo ušetřeno od skládkování. Jímání dešťové vody a moderní technologie šetření vodou umožnily, že například na splachování vystačí dešťová voda. I díky tomu se podařilo snížit denní spotřebu pitné vody o 85 %. Výrazné úspory vody umožňuje i technologie požárního zabezpečení.

Celková spotřeba primární energie se snížila o 59,2 % proti standardním průmyslovým budovám. Optimální přístup denního světla zajišťují velká otevíratelná okna, která jsou opatřena vnějšími žaluziemi. Střecha je připravena pro umístění fotovoltaické elektrárny.

K nejrozšířenějším zahraničním certifikacím patří kromě již zmíněného britského systému BREEAM ještě americký LEED a německý DGNB. V Česku se používá také národní varianta SBToolCZ, která se specializuje na lokální podmínky a legislativu a stojí za ní mimo jiné experti z ČVUT v Praze.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy