Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Discovery Channel a proslulí egyptologové otevřeli 2500 let starý sarkofág během živého vysílání

Známý dobrodruh Josh Gates se tentokrát vydal do Egypta.
Zdroj:
Discovery Channel
V neděli 7. dubna byli diváci kanálu Discovery v 95 zemích světa svědky historického okamžiku, když tým egyptských archeologů a badatelů v pořadu Výprava do neznáma: Speciál o Egyptě (Expedition Unknown: Egypt Live) úplně poprvé v živém televizním vysílání odhalil 2500 let starou mumii vysoce postaveného kněze. To ovšem nebyl jediný neuvěřitelný nález. Kromě této mumie byly zrakům televizních diváků odtajněny i další dvě mumie spolu s pokladnicí, která mimo jiných artefaktů obsahovala i tajemnou voskovou hlavu.

„Takto vypadá kanál Discovery ve své nejlepší formě, když bere diváky do nových světů, v nichž se mohou nechat pohltit dechberoucím vyprávěním. Více už diváka zaujmout nelze,“ říká Nancy Daniels, chief brand officer v Discovery & Factual.

Toto reálné dobrodružství ve stylu Indiana Jonese, jenž bylo vysíláno současně i na kanálech Travel Channel a Science Channel, poskytlo divákům jedinečnou možnost dostat se k archeologickým vykopávkám, v reálném čase prozkoumávat labyrint podzemních hrobek a prohlédnout si vnitřní části odlehlých pohřebišť zvaných Al-Ghorifa ve středním Egyptě ležících přibližně 165 mil jižně od Káhiry.

Dobrodruh a zapálený badatel, Josh Gates, a světově proslulý egyptolog, doktor Zahi Hawass, jehož legendární kariéra trvá téměř 50 let, zkoumali hluboké podzemní tunely, zatímco moderátor Chris Jacobs a doktor Mostafa Waziri, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta, zajišťovali komentář zvenčí.

„Byla to úžasná zkušenost,“ řekl po celosvětovém živém vysílání Gates. „Nenajde se mnoho lidí, kteří by mohli říct, že se vydali do neprozkoumaných starověkých hrobek – zejména s živoucí legendou jakou je doktor Hawass. Měli jsme možnost zdokumentovat úžasné artefakty a mumie a zároveň je ukázat divákům v reálném čase. Byla to vzrušující chvíle, která nastane jednou za život.“

“Za celých 50 let v archeologii jsem nikdy nezažil něco tak velkolepého,“ říká doktor Hawass. „Tyto nálezy jsou mimořádné a naprosto unikátní. Právě to mě žene dopředu. Díky tomu se cítím mladý a naživu!“

Tato starověká egyptská nekropolis dlouho zůstávala tajemstvím – až do dnešního dne. V roce 1927 památkový inspektor poprvé v této oblasti objevil sarkofág vysoce postaveného kněze. Sarkofág však byl vykradený a mumie chyběla. V tomto historickém okamžiku kamery kanálu Discovery na tomto nalezišti zachytily odhalení mumie mocného a vysoce postaveného kněze.

Během živého přenosu měli diváci to štěstí setkat se tváří v tvář dvěma dalším mumiím, které spolu, jak se zdá, souvisejí – soudě podle artefaktů nalezených nad zemí, se v prvním případě jednalo o mumii ženy.

Druhá mumie byla nalezena uvnitř „rodinné hrobky“, místě posledního odpočinku celé rodiny pocházející z doby před 2500 lety. Rodinná hrobka také obsahovala unikátní předměty, např. stolní hru ze starověkého Egypta, ostatky rodinného psa a čtyři nedotčené kanopy používané k uložení vnitřních orgánů mumie. Přestože druhá mumie nepatřila vysoce postavenému knězi, ani nebyla plně zachovalá, předměty uvnitř hrobky a nápisy na sarkofágu svědčí o tom, že se jednalo o zpěváka v chrámu egyptského boha Thovta.

Kromě nálezů mumií odhalil na tomto místě doktor Hawass badateli Joshovi Gatesovi úplně poprvé ještě záhadnou voskovou hlavu, o které se domnívají, že se jedná o odlitek hlavy jednoho z vysokých kněží, „Irt Hrw“. Tato neobyčejná vosková hlava je přesným odlitkem 2500 let staré mumie vysoce postaveného kněze s tak detailními prvky, že by se podle nich dal jednoduše poznat na ulici. Tento okamžik pokračoval ohromujícím finále pořadu, kdy byl otevřen zapečetěný sarkofág s výjimečně zachovalou 2500 let starou mumií kněze, jednoho z „pěti nejvyšších kněží boha Thovta“, od hlavy k patě pokrytého zlatými proužky a jinými artefakty.

„Nikdy by mě nenapadlo, že by to mohla být tak jedinečná výprava. Byli jsme první, kdo viděl tyto nádherné starověké poklady. Vůbec nejúžasnější možná je, kolik toho ještě zbývá objevit. Jsem velmi rád, že tento program zhlédly miliony lidí po celém světě. Vysíláme tím důležitou zprávu, že Egypt je bezpečná země, která vítá turisty,“ říká doktor Waziri, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta.

„Před devatenácti lety jsme během živého televizního vysílání otevřeli Údolí zlatých mumií. Nyní, téměř o dvacet let později, nás doktor Hawass telefonicky informoval o dalším nálezu, který si vzhledem ke své důležitosti zasloužil přímý přenos. Jsme nesmírně šťastní, že jsme se mohli tady v Egyptě zúčastnit těchto dvou úžasných událostí,“ říká výkonný producent Leslie Greif.

V České republice a na Slovensku bude mít Výprava do neznáma: Speciál o Egyptě (Expedition Unknown: Egypt Live) premiéru v sobotu 13. dubna 2019 ve 20:00 na Discovery Channel.

Související články

Další články