Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Diplomatické řešení na Ukrajině je obtížné, válka je nyní reálná, říká pro eXtra.cz diplomat Žantovský

Ukrajina: Válka je reálnou hrozbou, diplomacie selhává, říká Michael Žantovský
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Ukrajina

Diplomatické řešení ukrajinské krize je v současnosti velmi obtížné, říká diplomat Michael Žantovský. V rozhovoru pro eXtra.cz připustil, že podle posledních zpráv je válečný konflikt velice reálnou hrozbou. Napětí na rusko-ukrajinské hranici totiž každým dnem stoupá a diplomatické snahy o uklidnění situace zatím pohořely. Rusko v čele s Vladimirem Putinem totiž trvá na požadavcích, které jsou pro NATO i Ukrajinu samotnou nepřijatelné.

Napětí na Ukrajině každým dnem stoupá a řada odborníků i politiků varuje, že válka je na spadnutí. Sdílíte toto přesvědčení?

Myslím si, že ozbrojený konflikt skutečně hrozí a svědčí o tom všechny ruské manévry a pohyby, které se v posledních dnech a týdnech odehrály. Válka ale není dostih, tudíž se nechci pouštět do nějakého sázení, zda vypukne či ne.

Jak moc velká je šance, že by se případné boje mohly přenést do zbytku Evropy?

Myslím, že není v zájmu Ruska i Západu, aby se ozbrojený konflikt rozrostl do celé Evropy. Samozřejmě když se začne bojovat, tak se dějí věci, které jedna i druhá strana neplánovala, tudíž to nebezpečí tu existovat skutečně bude.

Ukrajinská armáda není ani zdaleka tak dobře vybavená jako ta ruská, v zádech má ale podporu NATO. Má Ukrajina šanci se případně ubránit?

Ukrajina s pomocí Západu může dosáhnout toho, že ten konflikt bude pro Rusko tak nákladný a zaplatí za něj tak velkou cenu, že se rozhodne v něm nepokračovat.

Co je tedy podle vás hlavní motivací Ruska, když je ochotné podstoupit takový risk?

Musím říct, a to obyčejně neříkám, že ta ruská motivace mi úplně jasná není. Myslím, že jenom člověk, který je šílenec, jde do války zabíjet lidi, aby si vydobyl respekt. I kdyby ta vojenská operace byla pro Rusko úspěšná, tak mocensky by Putin příliš nezískal. Je to tedy něco, co v této chvíli opravdu nelze říct s jistotou.

Je ještě možné situaci vyřešit diplomatickou cestou, nebo je příliš pozdě?

Ty pokusy samozřejmě existují a v posledních hodinách se z německé i francouzské strany objevily další výzvy a signály k jednání, ale pokud bude ruská strana trvat na těch požadavcích, které doposud zastávala, tak si myslím, že diplomatické řešení je v tuto chvíli velmi obtížné.

Jak by případná invaze na Ukrajinu ovlivnila Česko?

Negativně, a to i přesto, že by se Česko toho konfliktu přímo nezúčastnilo. Ty politické, hospodářské a ekonomické následky na celou Evropu i na svět by byly obrovské. Nelze ale odhadnout, jak moc by byly ničivé.

Česko chce podpořit ukrajinskou stranu vysláním dělostřelecké munice. Je tato pomoc dostatečná?

Lze to považovat za gesto užitečné, ale pouze symbolické.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy