Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Devastující povodně na Olomoucku obrazem: 20 snímků zkázy a beznaděje obyvatel

Devastující povodně na Olomoucku obrazem: 20 snímků zkázy a beznaděje obyvatel
Zdroj: HZS Olomouckého kraje
+ Dalších 16 fotografií
velká galerie
V Olomouckém kraji již několik dní bojují všechny složky záchranného sboru s ničivými povodněmi. V Šumvaldu na Olomoucku v místní části Břevenec povodně poškodily nebo úplně zničily na 280 domů. Škoda byla prozatím vyčíslena na zhruba půl miliardy korun. Na místě zasahuje kromě hasičů také spousta dobrovolníků a lidí z širokého okolí, kteří se ze všech sil snaží postiženým velkou vodou pomoci.

„Stále odstraňujeme z jednotlivých nemovitostí bláto. Komunikace už máme celkem v rámci možností pořešeny, v pátek jsme tady měli armádu, ta nám vytáhla k cestě spoustu materiálů, kam se nedostala technika; nyní to z komunikací odstraňujeme. Dobrovolníci chodí dům od domu a obyvatelům pomáhají především s vytahováním bláta. Je to už šestý den, lidé jsou už na pokraji sil a vítají každou pomoc,” nechal se podle Novinky.cz slyšet starosta obce Josef Šenk.

V Šumvaldu na Olomoucku zasahují nejenom hasiči a dobrovolníci, ale také armáda. Během víkendu se všichni společně budou snažit zbavit se hlavně velkých nánosů bahna. Celková škoda na obecním majetku a majetku obyvatel byla prozatím vyčíslena na zhruba půl miliardy korun.

Ničivá voda vzala lidem nejenom domovy a vzpomínky. "Viděla jsem jak babička před chvílí vyhazovala rodinné fotografie. Všechno je zničeno," řekla v reportáži TV Nova jedna z místních obyvatelek.

„Veškeré práce mají hlavu a patu, každý večer jim musím smeknout a poděkovat,” řekl starosta na adresu všech, kteří obětem povodní pomáhají. „Bylo to tak mimořádné, co přišlo, není proti tomu žádná obrana a žádné rychlé řešení neexistuje,” dodal smutně.

Do galerie se můžete podívat na snímky, které jasně ukazují, jakou dokáže mít voda sílu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy