Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Nástupce Devadesátek: Případy 1. oddělení mají novou řadu se ženou v čele

Případy 1. oddělení: Přichází nová řada se ženou v čele
Zdroj: Se souhlasem Česká televize
+ Další 2 fotografie
NOVÝ SERIÁL

Po úspěšném startu roku s krimiseriálem Devadesátky, který víceméně reálně zobrazoval vyšetřování největších kauz přelomu devadesátých let a nového tisíciletí, se na podzim Česká televize chystá vytasit s dalším esem. Kreativní duo exšéfa pražské mordparty Mareše a novináře Malindy se spojilo s prověřeným režisérem Bebjakem a dali vznik nové sérii úspěšného seriálu Případy prvního oddělení. ČT to uvedla na tiskové konferenci.


"Detektivka jako žánr tady funguje dlouhá léta a nám se to ukazuje teď v létě, kdy opakování Hříšných lidí města pražského láme rekordy sledovanosti. Myslím si, že české publikum českou detektivku opravdu miluje," řekl na úvod tiskovky generální ředitel ČT Petr Dvořák. Poukázal na to, že hlavní devizou seriálu je jeho zpracování reálným policistou, který případy sloužící jako předlohy vyšetřoval.

Propojení Případů prvního oddělení se skutečností

Co se týče obsahu, tady autoři příliš sdílní nebyli. V premiérové projekci viděli novináři včetně redaktora eXtra.cz druhý díl s názvem Flaška, kde měl kriminální případ úzkou vazbu na tehdy probíhající metanolovou aféru. Právě propojení s reálnými případy, které v té době hýbaly veřejností, je jeden z aspektů, který zajistil i předchozí sérii na české poměry nevídanou sledovanost - až 1,7 milionu diváků.

Od poslední série ubylo jedno známé jméno - autoři seriálu už v mordpartě dál nepočítali s Bolkem Polívkou, jeho místo tak mohla zaujmout první žena ve vyšetřovacím týmu. To autoři v první sérii odmítli i s rizikem toho, že se na ně snese hněv veřejnosti. Chtěli totiž věrohodně převyprávět atmosféru vyšetřování a na oddělení tehdy byli jen muži. Jak se ale měnily poměry a zastoupení pohlaví u policie, souhlasili i autoři Mareš a Malinda se zařazením ženské vyšetřovatelky.

Tento fakt autoři zohlednili přidáním postavy kriminalistky Adély Čulíkové, kterou ztvárnila Barbora Bočková. Příjmení má po policistce, která stejně jako postava Adély před lety zasahovala v pražských ulicích v rámci oddělení pro boj s kapesními krádežemi. Na 1. oddělení však nepracovala a není předobrazem postavy.

"Nepopisujeme, neodhalujeme do detailu všechny postupy kriminalistů, aby seriál nedával návod potenciálním pachatelům. Když ale víte, že jsou to skutečné případy, když vidíte, jaké hrůzy jsou si lidi schopní navzájem dělat, tak je to šokující a lezou vám oči z důlků," říká k nové sérii Případů představitel vyšetřovatele Kozáka Ondřej Vetchý.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy