Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Devadesátky a kmotr František Mrázek: Exkluzivní zpovědi sousedů z Českého Brodu

František Mrázek a Devadesátky: Slova pamětníků o kmotrovi a synovi
Zdroj: Profimedia/Koláž eXtra.cz
+ Dalších 7 fotografií
EXTRA EXKLUZIVNĚ

V souvislosti s novým seriálem Devadesátky a sérií dokumentů Polosvět, které vysílá Česká televize, se mnoho lidí zajímá o osudy tehdejších mafiánských bossů a dalších postav divokých devadesátých let. Redakce eXtra.cz se vydala do Českého Brodu, rodného města Františka Mrázka, aby zjistila, jak na jednu z nejtemnějších postav tehdejšího pražského podsvětí vzpomínají sousedé.

"Teď tam bydlí syn," odpovídá po dotazu eXtra.cz na obří dům obehnaný zdí na okraji satelitní zástavby v Českém Brodě postarší muž, který nakupuje v místních potravinách jen pár set metrů od bývalého sídla jednoho z nejobávanějších mafiánských bossů své doby. "Tady ho nepotkáváme. On jezdí autem. Vyjede z uzavřeného objektu, má černá skla a pak tam zase zajede," shrnuje přístup Mrázkova syna k sousedskému životu. "Já jsem ho neznal, ani jsem nechtěl. Přestal jsem kvůli němu chodit na fotbal, všechno to měl tady zaplacené," pokračuje důchodce a vzpomíná, jak tehdejší důchodci jezdili hromadně autobusy zdarma na prohlídky pivovaru Eggenberg, který v roce 1991 Mrázek, jeden z hrdinů Devadesátek, koupil.

Mrázek nebyl žádný skrblík

Mrázkovu náklonnost k místním lidem a jeho bohaté sponzorování neuniklo ani dalšímu ze sousedů, který sice hovoří anglicky, ale v Českém Brodě žije už pětadvacet let. Potvrzuje, že o mafiánském pozadí Mrázka se vědělo. "Když ale můj příbuzný pořádal hudební festival a požádal ho o příspěvek, Mrázek se vytáhl a poslal mu nemalou částku, " dodává muž. Podobně mluví další bývalí Mrázkovi sousedé.

"Nikdy se nebál chodit mezi lidi, sponzoroval hodně věcí," vypráví starší žena, která se s Mrázkem pravidelně setkávala v recepci hotelu, kam jezdil na schůze tamního fotbalového klubu. "Ne, to určitě ne. On ten Brod měl snad fakt doopravdy rád," odpovídá na dotaz, zda si lidi z městečka prostě svými penězi nekupoval. "Zajímal se o ně, s každým si podal ruku, nepůsobil určitě namyšleně. Byl prostě přirozený," dodává.

Mrázkův dům obývá syn

Samotný kmotrův dům nevypadá zanedbaně, ale je vidět, že se na něm zub času už patrně dost podepsal, a i když jej obývá Mrázkův syn s rodinou, celá nemovitost, která architekturou jako by vypadla z katalogu podnikatelského baroka, postupně chátrá a kdysi stamiliony stojící nemovitost už dnes takovou cenu rozhodně nemá. Poslední prodejní cena byla podle tehdejších informací asi 50 milionů korun. Ani tehdy se však dům na hektar a půl velkém pozemku neprodal.

A přitom by rozhodně bylo o co stát. Tenisové kurty, výtah, nespočet společenských místností a členitý pozemek, který je kompletně skrytý před zvídavými pohledy sousedů. Na bezpečnost dohlížejí kamery na každém rohu. Ani ty však mafiánského bosse nezachránily před smrtí. O popravě kmotra Mrázka si můžete přečíst v tomto článku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy