Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Devadesátková nostalgie: Herkules, Xena, Čarodějky. Tyhle fantasy seriály jsme hltali u televize každý den

Herkules byl silný a odvážný.
Zdroj: MCA Television
+ Další 2 fotografie
VIDEO

Devadesátá léta byla v lecčems unikátní. Zatímco internet byl vymožeností několika málo domácností, televize byla v každé. A proto se nelze divit, že před ní trávily mnoho času všechny věkové skupiny včetně těch dospívajících a tuzemské televize se mohly s nabídkou tehdy nových seriálů doslova přetrhnout. Ne vždy se jednalo o zrovna kvalitní tvorbu, ale element nostalgie funguje spolehlivě. V našem průvodci vám připomeneme to nejznámější, co tehdejší divák na obrazovce denně sledoval. První díl našeho seriálu vykopáváme kategorií zahraniční fantasy.

Herkules (1995)


"Toto je příběh z dávných časů. Z časů mýtu a legend, kdy antičtí bohové byli malicherní a krutí." Tento seriál asi nemusíme dlouho představovat. V hlavní roli urostlý Kevin Sorbo, pro kterého šlo o ikonickou roli, jeho věrný pomocník Iolaios a hlavně tucty a tucty nepřátel a posluhovačů "jeho zlé matky Héry", kteří se mu postavili do cesty. Co si budeme povídat, s kvalitou produkce ani příběhem to nebylo zrovna valné, ale pro českého diváka byl seriál jako zjevení z jiného světa. A pro zajímavost - v seriálu Herkules se také jako epizodní role poprvé objevila i další ikona doby, která vám vyskočí na mysl ihned pro Herkulovi.


Xena (1995)


"Za časů..." Ne, jsme si jisti, že velká část čtenářů by dokončila minimálně dvě věty z oduševnělého vyprávění ve znělce každé epizody seriálu Xena. Pokud jsme byli mírně kritičtí k originalitě a kvalitě produkce u Herkula, zde si asi nebudeme muset nic nalhávat. Xena, princezna bojovnice v hlavní roli s uhrančivou Lucy Lawless, byla sprostá Herkulova kopírka. Stejné exteriéry, velmi podobné příběhy, stejné kostýmy. Určitě ale nechceme říci, že by Xena byla méně kvalitní nebo kultovní dílo. Ani fanoušci se často nemohou rozhodnout, který ze seriálů byl jejich oblíbenější.

Čarodějky (1998)


Prue, Piper a Phoebe. Tři nerozlučné sestry, které obývají společný dům a jednoho dne zjistí, že nejsou zdaleka tak obyčejné, jak si myslely. Prue (Shannen Doherty) ovládá telekinezi, Piper (Holly Marie Combs) dokáže zastavit čas a Phoebe (Alyssa Milano) mívá jasnovidecké předtuchy. Seriál patřil k nejpopulárnějším na tehdejších televizních obrazovkách i ve světě. Trio sester, které bojuje za dobro se silami často až ze samotného pekla, si získalo srdce milionů diváků a seriál se přestal natáčet až v roce 2006. Kvůli sporům Shannen Doherty s Alyssou Milano nakonec musela představitelka Brendy z Beverly Hills 90210 seriál opustit a nahradila jí Rose McGowan jako Paige.


Buffy, přemožitelka upírů (1997)


Čarodějnické seriály slavily během devadesátek obrovské úspěchy. Buffy, kterou hraje Sarah Michelle Gellar, je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu, aby přeprala a zlikvidovala všechny démony, potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela a nejlepších kamarádů Willow a Alexe. Pro Sarah Michelle Gellar byla role tak trochu prokletá. I když měla i po seriálu několik jiných angažmá, stigmat Buffy už se asi zbaví jen těžko.

https://www.youtube.com/watch?v=DFesbyZJJdg
Princezna Fantaghiro (1991)

Ano, my víme. Technicky nejde o seriál, ale sérii televizních filmů a vlastně to ani tak není fantasy, ale pohádka. Ale v našem výběru prostě nemohla Princezna Fantaghiro chybět. Svět, který vypadá jako ten náš, zlo, které je stejné jako v tom našem, ale do toho pohádkové bytosti, svérázná hlavní hrdinka Alessandra Martines. Co ale bylo to naprosto hlavní, co českého diváka přitáhlo? Série se totiž točila v tuzemsku a dokonce v obsazení najdeme více než dvacítku českých herců. Jen namátkou: Kateřina Brožová, Markéta Hrubešová, Pavel Zedníček či Filip Renč. Bohužel se nám nepodařilo dohledat ukázku v českém znění, vypůjčíme si tedy legendární dialog s kamenem od bratrů Slováků.

Související články

Další články