Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Devadesát procent lidí chce nezávislost Katalánska, tvrdí místní vláda

Devadesát procent lidí chce nezávislost Katalánska, tvrdí místní vláda
Zdroj: dailymail.co.uk
+ Další 4 fotografie
Nedělního referenda o nezávislosti Katalánska se podle španělské vlády zúčastnily přes přes 2 miliony voličů. Přibližně devadesát procent hlasovalo pro nezávislost tohoto regionu. Podle údajů španělské vlády se voleb účastnilo 42,3 procent z 5,34 milionu katalánských voličů.

Mluvčí katalánské vlády Jurdi Turull v noci na pondělí uvedl, že v neděli devadesát procent katalánských voličů hlasovalo pro odtržení regionu od Španělska. „Dá se říci, že to jsou konečné výsledky, protože tato čísla se už téměř nezmění,“ uvedl mluvčí.

Ve výsledném počtu podle Turulla nejsou započteny lístky, které zabavila španělská policie během nedělních nepokojů. Při zásazích policie utrpělo zranění necelých 900 civilistů a asi 30 policistů. Pořádání referenda zakázal španělský ústavní soud. Všechny strany v opozici proti separatistům, kteří jsou nyní u moci, ho bojkotovaly.

Hlasování údajně nesplňovalo žádnou z podmínek zaručujících spolehlivost výsledků. Těmito podmínkami jsou například transparentní voličské seznamy nebo nezávislé volební komise a tajné hlasování. Agentura AFP připomněla, že podle průzkumů byli obyvatelé Katalánska rozděleni téměř napůl. Jedna polovina se chtěla odtrhnout a druhá zůstat ve Španělsku. Katalánský premiér Carles Puigdemont prohlásil, že Katalánci si hlasováním „vydobyli právo na nezávislý stát.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy