Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Dětství bez lásky, ztráta manžela a těžká nemoc: Krutý osud nejslavnější kuchařky Rettigové

Magdalena Dobromila Rettigová neměla na růžích ustláno.
Zdroj: wikimedia commons/Public Domain
VÝROČÍ NAROZENÍ

Před 237 lety se narodila Magdalena Dobromila Rettigová. Nejenže byla výbornou kuchařkou a spisovatelkou, ale také se věnovala výchově a výuce dívek. Velkou oporou jí byl její manžel, který ji seznámil i s nejvýznamnějšími buditeli Českého národního obrození.

Magdalena Dobromila Rettigová (rozená Artmannová) neměla vůbec lehké dětství. Přišla o otce i o své sourozence, a tak nakonec zůstala sama jen s matkou, která k ní byla velmi chladná. Společně se nejprve odstěhovaly do Plzně a pak do Prahy.

Magdalena Dobromila Rettigová po boku buditelů

Ještě ve svých osmnácti letech vůbec neuměla česky. Vše se změnilo poté, co potkala osudového muže Jana Aloise Sudiprava Rettiga. Do Jana se zamilovala a on jí psával do památníků a kreslil jí předlohy na vyšívání.

Manžel Magdalenu podporoval i v kariéře spisovatelky a lektorky. Začala se věnovat výchově a výuce dívek a její svěřenkyně se tak naučily domácí práce, hospodaření, ale také vaření. Zároveň se věnovaly české literatuře a Rettigová jim půjčovala i národní knihy.

Rettigová vedla i společenský salon, který byl známý po názvem „kafíčková společnost“. Na těchto sezeních se recitovaly národní básně. Její manžel Jan Rettig ji seznámil i s nejvýznamnějšími národními buditeli, jako jsou Pavel Josef Šafařík, František Palacký či Josef Jungmann.

Magdalena Dobromila Rettigová byla zakladatelkou červené knihovny

Magdalena Dobromila Rettigová, která je považována za českou zakladatelku červené knihovny, byla i výbornou vypravěčkou. Její kniha Domácí kuchařka s podtitulem Pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky České a Moravské, se nejen zasloužila o rozšíření české kuchyně, ale také o rozšíření českého jazyka, což bylo velmi prospěšné.

Rettigová byla po boku svého trpělivého a podporující manžela velmi šťastná. Jenže nic netrvá věčně a ona hodně trpěla poté, co ji její milovaný manžel roku 1844 opustil. O to těžší to bylo v tom, že Rettig zemřel na služební cestě v Rychnově na selhání plic a Magdaléna mu tak podle portálu region.rozhlas.cz nemohla dát poslední sbohem.

Magdalena Dobromila Rettigová trpěla morbidní obezitou

Sedmdesátiletý Rettig nebyl movitý a za svůj život toho moc nenašetřil. Rodina tak zůstala bez příjmů, protože Rettigová dala poslední úspory na pohřeb a vyhotovení pomníku. Příjem rodiny mohl zajistit vdovský důchod, toho se ale Magdaléna dočkala až po roce.

Ovšem osud tomu všemu chtěl jinak. Rettigová totiž rok po manželově smrti zemřela také. Web dotyk.cz uvádí, že Rettigová celý život trpěla morbidní obezitou a dalšími zdravotními problémy. Jako příčina její smrti se uvádí selhání jater. Pro Rettigovou byl ale odchod na druhý břeh jakýmsi vysvobozením, protože nedokázala přestat myslet na svého manžela, po kterém jí bylo velmi smutno.


Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy