Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Dětský herec Martin Švehla slaví 69 let: S filmem skončil, aby nepřišel o prázdniny

Zdroj: CS Film
+ Další 3 fotografie
Narozeniny
Martina Švehlu mohli diváci vidět jako malého kluka v Případu Lupínek nebo ve filmu Králíci ve vysoké trávě. Třetí film, Až přijde kocour, už nevzal. Dnes někdejší dětský herec slaví 69. narozeniny. Jeho filmové působení sice netrvalo nijak dlouho, protože třetí dětskou roli už odmítl, aby nemusel další prázdniny trávit natáčením. I přesto ale stále dostával nabídky od režisérů. A dokonce se propracoval do Národního divadla.

Martin Švehla si v dětství zahrál hlavní roli malého detektiva Pepíka Barnabáše ve filmovém debutu Václava Vorlíčka s názvem Případ Lupínek. To ale nebyla jediná jeho filmová zkušenost, navíc exceloval v divadelní hře, která nesla název Irkutská historie.

V rozhovoru pro iDNES prohlásil, že se dokázal rozplakat na povel jako jeho dospělí kolegové, což režiséra Vorlíčka zaujalo natolik, že si Martina Švehlu vybral do hlavní role. Prozradil také, že Václav Vorlíček byl příjemný člověk, který měl své zvláštní kouzlo. Tehdy jako malý kluk získal i roli ve filmu Králíci ve vysoké trávě, který režíroval Václav Gajer.

Ke konci rozhovoru přiznal, proč ukončil slibně rozjetou uměleckou kariéru. Po zkouškách skečů pro televizi si řekl, že nemá žádný talent a necítí se na herectví. Jeho snem v té době totiž bylo vystupovat sám za sebe a ne v nějaké roli. Jako dítě chtěl být také novinářem, prý to byl podle něj lépe dosažitelný cíl. A navíc nechtěl trávit další letní prázdniny natáčením, proto odmítl nabídku na třetí film, Až přijde kocour režiséra Vojtěcha Jasného.

Práce v Československé televizi

V dospělosti působil v Československé televizi jako ekonomický redaktor. Založil tam v roce 1978 sekci ekonomického zpravodajství Televizních novin, deset let poté vznikl pořad Hospodářský zápisník, odkud je také známý rozhovor se současným prezidentem Milošem Zemanem o zaostávání Československa.

Přechod z jedné banky do druhé

Před třiceti lety televizi opustil a dostal se na pozici mluvčího Státní banky československé. Podílel se na kolkování české měny a zániku československé koruny. Po zániku Státní banky československé přešel do České národní banky, kde do roku 2000 zastával pozici mluvčího.

Skončil v bance

Později působil například v České pojišťovně jako předseda Nadačního fondu na ochranu památek. V roce 2003 vystřídal několik pozic v České televizi, například byl tiskovým mluvčím, obchodním ředitelem a ředitelem pro vnější vztahy. S redakcí publicistiky se vzájemně nepohodli a manažerské funkce opustil. Od roku 2007 působil v bance jako viceprezident pro vnější vztahy.

Související články

Další články