Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Detoxikujete organismus? Tak s tím přestaňte! Je to k ničemu a nebezpečné, tvrdí vědci

Tělo se umí čistit samo, tak k čemu detox?
Zdroj: facebook.com
Také si občas detoxikujete organismus, abyste pročistili tělo a zároveň shodili pár kilo? Tak na to hodně rychle zapomeňte. Detoxikační nápoje škodí organismu a zpomalují metabolismus, tvrdí vědci. Organismus se totiž umí čistit díky ledvinám a játrům sám.

Když máme pocit, že jsme pili moc alkoholu nebo jedli delší dobu hodně nebo nezdravá jídla, většinou se rozhodneme pro nějakou tu detoxikační kúru. Chceme si pročistit tělo, mít lepší pocit a případně i shodit nějaká ta přebytečná kila. Detoxikace nám slibují, že pročistí naše tělo od škodlivých látek, jenže jde o jednu velkou lež. Univerzita v Harvardu zdůrazňuje, že existenci údajných toxinů by bylo třeba nejprve prokázat.

„Medicína zná jen jednu reálnou detoxikaci, a to od alkoholu, léků a jedů pomocí specifických procedur. Toxiny, které jsou zodpovědné za bolesti hlavy, další bolesti, trávicí problémy, únavu či depresi, se neodstraní takzvanou pročišťovací kúrou, ale zlikviduje je sám náš organismus, který je k tomu dokonale vyzbrojen. Ledviny a játra postupně neutralizují a vypudí z těla kovy a chemické látky, které by nám mohly škodit. Džus nebo něco podobného nám v tom nepomůže,“ uvádějí vědci z Harvardské univerzity.

Pokud se rozhodnete pro detoxikační kúru, akorát vám to zpomalí metabolismus. Člověk totiž většinou nejí a jen pije různé nápoje, které nám mají právě jídlo nahradit. Jenže tělo se dostane do pohotovostního režimu a zpomalí všechny vaše funkce. Tím, že přijímáme málo kalorií, sice hubneme, ale na kolena nás většinou srazí nežádoucí účinky. Člověk je více unavený, má hlad, špatně se mu dýchá, bolí ho hlava a většinou má problémy i s vyměšováním.

Podle vědců je efekt v závěru úplně opačný. Ve chvíli, kdy se rozhodnete ukončit detoxikaci, shozená kila půjdou zase rychle nahoru. Ve všech detoxikačních kúrách a různých pročišťovacích programech totiž chybí proteiny a další výživné látky, obsahují málo sacharidů a jsou do nich přidávány projímadla, která vás dehydratují. Navíc si těžce poškodíte mikroflóru a taková detoxikační kúra může vyvolat velké zdravotní problémy.

Související články

Další články