Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Děti ve škole a změna počasí: Nebezpečné spalničky mohou udeřit kdykoli

Zdroj: archiv
+ Další fotografie
NEMOC
Obávané spalničky s nadcházejícím podzimem nabírají na síle. A čeští lékaři bijí na poplach. Přitom ještě nedávno byla Česká republika jednou ze zemí, kde se podle statistik považovalo toto onemocnění za vymýcené. Nemoc se ale vrátila a řádí...

Ještě nedávno byla Česká republika zemí, kde se pokládalo onemocnění spalničkami za vymýcené. Obávaná nemoc se ovšem vrací a na nás je se jí účinně bránit.

Nadcházející podzim a ochlazení šíření nejen kapénkových infekcí značně urychluje. U spalniček je to podobné. Jako prevence funguje dobrá hygiena, časté mytí rukou zejména po použití dopravních prostředků, nákupních vozíků či bankomatů. V ideálním případě vyhýbání se uzavřeným prostorům, kde se vyskytuje větší počet lidí. Zařadit stravu bohatou na vitamíny se vyplatí a v neposlední řadě je důležité zamezit styku s potenciálními šiřiteli nemoci.

„Je třeba pamatovat na skutečnost, že virus spalniček je vysoce infekční a nejúčinnější prevencí proti němu je nevystavovat se riziku nakažení. Ačkoli běžnými preventivními prostředky se jde nakažení vyhnout, nejúčinnější a skutečně jedinou ochranou je očkování,“ řekla portálu TN.cz lékařka Radomíra Limbergová ze Státního zdravotnického ústavu. „Už po první dávce je účinnost očkování 93 procent, po druhé pak 97 procent. V případě podezření na onemocnění spalničkami lze virus detekovat už v začátku, podezření nejlépe potvrdí či vyvrátí stěry ze sliznice a nosohltanu,“ upřesnila.

Spalničky nejčastěji postihují děti ve věku 4 až 5 let. Stává se ale, že se nakazí i dospělý. Očkování je nejlepší možnou ochranou.

Související články

Další články