Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Děti se do lavic jen tak nevrátí. Vláda chce znovu přitvrdit

Zdroj: Pixabay
Opatření
Podle premiéra Andreje Babiše (za ANO) není možné, aby se studenti začátkem března vrátili do škol. Řekl to po jednání vlády. Zároveň uvedl, že žádné další datum možného návratu dětí do škol říkat nebude. Situace je podle premiéra vážná a vláda chce proto znovu zpřísnit opatření.

Od března se postupně měly do lavic vracet závěrečné ročníky středních škol, které na jaře čekají maturitní a závěrečné zkoušky. Později se měla na středních školách obnovit praktická výuka, která se na dálku často nedá vůbec nahradit. Počítalo se i s návratem žáků devátých tříd, které v dubnu čekají přijímací zkoušky na střední školy. Podmínkou byla dosud distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona.

Premiér uvedl, že současná epidemická situace je extrémně vážná. „Byl předpoklad, že 1. března se vrátí maturanti nebo poslední ročníky do škol, ale vzhledem k této situaci, když antigenní testy dorazí, to zkrátka není možné," řekl Andrej Babiš (66). Návrat žáků podle něj nepřichází v úvahu ani od 3. března, od kdy by školy podle úterního vyjádření ministra školství Roberta Plagy (za ANO) měly být připraveny k testování na covid-19.

Babiš zároveň odmítl jmenovat datum, na které by se mohlo otevření škol odsunout. „Já určitě žádná data nechci říkat, protože my si něco přejeme, ale potom to nenastane a potom samozřejmě jsme obviňováni, že jsme něco slíbili a jsme to nesplnili," řekl.

Uvažuje se nad uzavřením základních a mateřských škol

V současnosti jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají výuku na dálku. Ve středu se ale na jednání vlády hovořilo o jejich opětovném uzavření. Podle ministra školství Plagy tuto variantu zmínil ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO). Plaga to podmiňuje tím, že se školy musí zavírat jako poslední opatření.

"Dlouhodobě upozorňuji na to, že školy nesou náklady brzdění epidemie víc, než je nutné. Budu rád, když konečně i další členové vlády pochopí, že školy se mají zavírat jako poslední. Není možné nezavést povinné testování a nošení ochranných pomůcek ve firmách a omezovat zase a znovu pouze školy," sdělil ČTK.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že epidemická situace je extrémně vážná a vláda chce zpřísnit opatření.

Související články

Další články