Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Děti nás nakazí a my skončíme na JIP, bojí se učitelé. Školy otevřete v září, doporučují experti

Děti nás nakazí a my skončíme na JIP, bojí se učitelé. Školy otevřete v září, doporučují experti
Zdroj: profimedia
+ Dalších 5 fotografií
boj s virem
Otevřít školy v průběhu května? Nebo pustit žáky do škol až v září? To je otázka, která trápí rodiče i odborníky. A jednoznačná odpověď není. Někteří rodiče tvrdí, že dětem chybí sociální kontakt a doma se už nudí. Proti ale stojí staří učitelé. Ti se bojí, že pokud se otevírání škol uspěchá, může jim jít o život. Hlavní hygienička Jarmila Rážová doporučuje, aby se školy otevřely až v září. O otevření škol bude jednat v úterý vláda.

Kvůli boji s koronavirem jsou školy uzavřené už od 11. března. Učitelé si vyzkoušeli, jak probíhá vzdělávání přes internet. Rodiče nová pravidla hry rozdělila na dvě poloviny. Část jich tvrdí, že by bylo ideální, aby se školy otevřely co nejdříve. Další část ale říká, že hnát děti do školy na pár dnů je nesmysl a bude lepší počkat na září.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) několikrát uvedl, že považuje za reálné, že se školy otevřou v průběhu května. Bude ale čekat na to, jaké informace dostane z Krizového štábu a také od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha

Ani další odborníci nemají jasno, co by pro děti a učitele bylo nejvhodnější. Epidemiologové nedoporučují úplné otevření škol do konce června. Hlavní hygienička Jarmila Rážová se domnívá, že přednost by měly dostat ročníky, na které čeká závěrečná či postupová zkouška. První stupeň by zůstal zřejmě zavřen, nebo by se do školy chodilo dobrovolně. "Je otázkou, jestli bude ve hře vůbec (do června) povinná docházka. Myslím si, že spíše ne," uvedla Rážová pro Radiožurnál.

Děti musí mít roušky

Pokud se školy přeci jen otevřou, budou děti muset dodržovat přísná nařízení - nosit roušky, neshlukovat se, mýt si často ruce... To bude problém zejména na prvním stupni, kde ještě děti nejsou natolik mentálně vyspělé, aby si uvědomovaly důsledky svého jednání.

Část pedagogů se domnívá, že děti roušky nosit nebudou a budou se shlukovat do partiček, jak jsou zvyklé. Panuje obava, že škola by se pak mohla stát dalším epicentrem nákazy.

Strach o život

"Učím na jedné škole 25 let a stále mě to baví. Vždyť školství a učitelé jsou prioritou státu. Při čtení zpráv o otevření škol v půli května ale přemýšlím o ukončení pracovního poměru. Není možné nás starší a nemocné učitele ochránit. Nechte nás i většinu rodičů žít bez většího stresu, než je nutné. Učit s velkými obavami je zlé," uvedla pro TV Nova jedna z učitelek. A není sama. Mnoho učitelů zvažuje, zda jim riziko za práci ve škole stojí. Nikdo se nechce nakazit zlou nemocí a pak bojovat o život na JIP.

"Otevření škol bude záležet na zdravotních hlediskách. Primární rozhodnutí je rozhodnutí zdravotnické, respektive epidemiologické. Jak velké mají být skupinky (dětí ve školách), musí určit hygienik, epidemiolog. Všechny faktory musíme zohlednit na základě toho, co navrhne ministerstvo zdravotnictví. Nejrozumnější varianta je ta, která zajistí ochranu jak učitelů, tak žáků a bude proveditelná na našich školách, aby návrhy na hygienická opatření nezůstaly pouze na papíře. Situace musí být taková, aby nehrozilo primární riziko našim žákům," myslí si ministr školství Plaga.

Proti otevření škol vznikla petice, aby školy zůstaly uzavřeny do konce školního roku. Je zde více než 80 tisíc podpisů. Podle předsedy spolku Fórum rodičů Petra Chaluše byla petice odeslána na ministerstvo školství a další místa. Signatáři se obávají toho, že by otevření škol zrychlilo šíření koronavirové nákazy.

CO SI MYSLÍTE VY? POČKAT DO ZÁŘÍ, NEBO ŠKOLY OTEVŘÍT UŽ V KVĚTNU? VÁŠ NÁZOR NÁS ZAJÍMÁ, NAPIŠTE HO DO DISKUZE POD ČLÁNKEM.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy