Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Děti na LSD? Temná psychiatrická léčebna v Dubí poodhalila svá tajemství a podivné experimenty!

Zdroj: facebook.com

O historii Lesního zámečku známého jako Dětská psychiatrická léčebna v severočeském Dubí se toho moc neví, ale dost na to, abychom tohle místo mohli zařadit mezi nejtajemnější v celém Česku.

Vila, která pochází z druhé poloviny 19. století, již sice několik let bezútěšně chátrá, ale vážou se k ní takové historky, že ti nejzvědavější z vás budou mít neodolatelnou chuť vypravit se tam ještě dnes.

Podle serveru tajemnamista.cz se historie psychiatrické léčebny v Dubí dotýká roku 1865, kdy sloužila jako reprezentativní budova továrníka Antona Tschinkela, který byl výrobcem porcelánu, soudků a zakladatel klimatických lázní.

Na ctěného pana továrníka ale záhy dopadla krize osmdesátých let, zkrachoval a jeho majetek přešel do konkurzu. Během okupace pak sloužila budova jako škola a po válce zde byla zřízena dětská ozdravovna pro nemocné tuberkulózou. Od začátku 50. let minulého století zde však začal působit zakladatel moderní neurofyziologie, profesor Jan Pfeiffer a místo se logicky stalo velice obávaným nejen pro místní obyvatele a návštěvníky lázní.

V roce 1957 byla vila kompletně přestavěna na dětskou psychiatrickou léčebnu. Pokoje byly přestavěné, mnoho dveří bylo zazděno, přibyly i mříže do oken a vany…

A od počátku 60. let se zde začaly dít věci!

Na malých pacientech se tu ve velkém testovalo LSD, které se v té době těšilo velkému medicínskému i společenskému zájmu. Propagátorem této léčebné metody byl u nás v oné době i MUDr. Stanislav Grof, který údajně podáváním různého množství látky vracel pacienty do kojeneckého a dětského věku, díky čemuž se rozpomínali na zážitky, které se jejich mozek snažil potlačit.

O desítky let později budova chátrá, protože její provoz byl příliš nákladný a na rekonstrukci se nesehnaly peníze.

Každopádně skutečnou odpověď na to, co se v Dubí doopravdy s dětmi během výzkumu omamných látek dělo, nevíme. Desítky dokumentů z archivu se samozřejmě po revoluci „záhadně“ vytratily…

Podle dostupných informací se zde však kromě LSD používaly také obávané elektrošoky.

Nevíme, jak vám, ale nám se z toho tak trochu zježily chlupy…

Související články

Další články