Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Děti jako Oliverek mají šanci na lepší život: Pojišťovna bude hradit dětem s SMA drahou terapii

Děti jako Oliverek mají šanci na lepší život: Pojišťovna bude hradit dětem s SMA drahou terapii
Zdroj: FB Oliverkovy cesty s SMA
+ Další 4 fotografie
sma
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude hradit dětem se spinální svalovou atrofií (SMA) genovou terapii, dohodla se s výrobcem. Pojišťovna o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Lék za desítky milionů dostalo v ČR první dítě v květnu, kdy použití léku v EU schválila také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Vyjádření dalších zdravotních pojišťoven ČTK zjišťuje.

"Podařilo se nám dohodnout na výrazné slevě a díky tomu budeme schopni zajistit léčbu všech dětských pacientů s onemocněním SMA indikovaným k léčbě přípravkem Zolgensma, a to při zachování stability systému všeobecného zdravotního pojištění," uvedl náměstek ředitele VZP David Šmehlík.

V současné době pojišťovna hradí genetickou terapii čtyřem dětským pacientům se spinální svalovou atrofií. Díky dohodě s firmou Novartis ji pojišťovna bude schopna zaplatit i dalším 13 pacientům, pro které ji lékaři aktuálně doporučují.

Prvním dětským pacientům se na lék za zhruba 54 milionů korun lidé skládali v dobročinné sbírce, protože ho pojišťovny hradit odmítaly. Stát po rodině navíc žádal ze sbírky daň přes pět milionů korun. Nakonec Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), jejímž pojištěncem první dětský pacient byl, s uhrazením souhlasila. Ředitel OZP Radovan Kouřil na dotaz ČTK sdělil, že pojišťovna aktuálně lék schválila dalšímu dítěti.

Oliverek

České ministerstvo zdravotnictví povolilo použití léku v dubnu na základě takzvaného specifického léčebného programu. První ze tří dětí tuto genovou terapii dostalo ve Fakultní nemocnici v Motole v polovině května. Je určen dětem do dvou let a měl by jednorázově opravit genovou poruchu, která nemoc způsobuje.

Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postižené bývají hlavně nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže i s dýcháním. Postup nemoci je individuální. V Česku je známý například případ malého Oliverka, který s nemocí bojuje už dva roky. Lidé ze všech koutů ČR se před několika měsíci sjednotili, aby dali dohromady sumu potřebnou k léčbě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy