Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Detektivka Hlava Medúzy: Co jeden had, to jeden zločin. Znáte příběh o bájném monstru?

Zdroj: profimedia.cz/ČT
+ Dalších 5 fotografií
PŘÍBĚH
Česká televize uvádí nový kriminální seriál Hlava Medúzy, který režíroval Filip Renč. První epizoda osmidílného seriálu z pera scenáristy Petra Hudského začala zmizelým originálem díla „Hlava Medúzy“ od vlámského mistra Rubense a dvěma mrtvými muži. Kdo ale byla Medúza a její vrah Perseus?

„Vybrali jsme si podobu Medúzy jako symbol našich kriminálních příběhů. Co jeden jedovatý had v její hlavě, to jeden příběh, jeden zločin, jedno zlo,“ říká režisér nové detektivky Filip Renč. Osm příběhů podle scenáristy Petra Hudského zavede diváky do Brna a jeho okolí. Čtveřici kriminalistů vede precizní a cílevědomá Karin v podání Jitky Čvančarové (42). Dalších rolí se zhostili Jiří Dvořák, Michal Isteník a Petra Bučková.

Zrůdná Medúza

Řecká mytologie vypráví, že Medúza byla jednou ze tří sester Gorgon. Šlo o dcery boha Forkýna a jeho ženy Kéty. Forkýn strážil mořské hlubiny a nestvůry, které se v nich skrývaly. Kéta, jejíž jméno se překládá jako lstivá, se narodila od pohledu stará a ošklivá. Byla zosobněním všech mořských tajů a hrůz. Jejich dcera Medúza pak byla, stejně jako její sestry, také ošklivá. Ne však od narození.

Medúza svedla pána všech moří Poseidona v Athénině chrámu a za trest byla bohyní proměněna do strašlivé podoby. Rozšklebený výraz, jemuž vévodí velké zuby a lesknoucí se oči. Ten, kdo do nich pohlédne, zkamení. Místo vlasů klubka hadů a na rukou září mosazné drápy. Samotné její tělo připomíná hada.

Teorií o vzhledu Medúzy je několik, téměř vždy se ale shodují na hadích vlasech a děsivých očích. Medúza byla jediná ze sester smrtelná, problém ale byl, že nikdo nevěděl, jak ji zabít.

Mladý polobůh

Příběh konce Medúzy začíná o mnoho let dřív. Králi Akrisiovi bylo předpovězeno, že ho zabije jeho vlastní vnuk. Žádného vnuka sice neměl, ale byl vyděšen natolik, že svou dceru Danae zavřel do sklepení a odříznul ji tak od okolního světa. Danae byla krásná, vědělo se to široko daleko, a její hrůzný osud se dostal až k vládci všech bohů. Zeus se proměnil ve zlaté kapky a díky tomu se dostal až k ní do sklepení. Měli spolu syna, jenž byl pojmenován Perseus.

Král Akrisios se o tom dozvěděl. Svou dceru a vnuka nechal zavřít do dřevěné truhly a vhodit do moře. Později byli vyloveni a odvedeni na ostrov Serifos. Tam se o ně začal starat místní vládce.

Perseus rostl a prokazoval známky neobyčejnosti. Byl chytrý i silný. Král ostrova se začal obávat o své místo, tak Perseovi vnukl myšlenku, že by se měl vydat zabít bájnou Medúzu. Její hlava by totiž byla zbraní, která zaručí vítězství v každé bitvě. Nepřítel jí pohlédne do očí a zkamení. Vládce doufal, že Perseus po cestě zahyne a on se tak ožení s jeho půvabnou matkou. Nebude nikdo, kdo by ji bránil.

Mladý bojovník se ve své dobrosrdečnosti vydal na beznadějnou výpravu. Nevěděl, kde Medúzu najít. Pomohl mu však jeho otec, král bohů. Ten přikázal bohyni Athéně, aby dala Perseovi svůj štít, lesklý jako zrcadlo, skrze který by mohl Medúzu sledovat. Bůh Hermés mu zase daroval kouzelný meč. Perseus byl bohy naveden do liduprázdné země, kde žily pouze tři čarodějnice. Měly dohromady jen jedno oko, které si neustále půjčovaly. Perseus jim vychytrale oko sebral a vrátil ho až ve chvíli, kdy mu řekly, jak se dostane k Medúze. Po cestě byl ještě obdarován přilbou neviditelnosti, létajícími sandály a brašnou, do které se vejde vše, co tam její majitel vloží.

Uříznutá hlava

Vybavený Perseus se vydal na ostrov, kde žila Medúza i její sestry. Měl štěstí, když dorazil, zrovna spaly. Problém ale byl, že nevěděl, která ze tří sester je Medúza. Kdyby zvolil nesprávnou sestru, vzbudil by nesmrtelnou příšeru. Pomohl mu ale bůh Hermés, který označil tu správnou ze sester.

Perseus se Medúzu pokusil překvapit útokem, to se ale příliš nepovedlo. Hadi na její hlavě ji varovali a ona se bránila. Válečník ji však nakonec pomocí kouzelného meče a zrcadlového štítu hlavu uťal a rychle uschoval. V tu ránu se vzbudily další dvě sestry, které se rázem chtěly pomstít. Odhodlaný bojovník rychle nasadil přilbu neviditelnosti a pomocí létajících sandálů zmizel.

Dle bájí Perseus použil Medúzinu hlavu v boji celkem třikrát: ve střetu s obrem Atlantem, proti obludnému Krakenovi a údajně vůči vládci ostrova Serifos. To kvůli násilnostem, které spáchal na jeho matce.

Související články

Další články