Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Bylo to o fous! Ženu a dítě zachránili z ledové řeky policisté František a Honza

Žena s dítětem se topili na Vodňansku. Zachránila je policie a studenti rybářské školy
Zdroj: Policie ČR
Záchrana

Stačilo málo a na Vodňansku mohlo dojít k velké tragédii. Jak redakci eXtra.cz informoval tiskový mluvčí Jiří Matzner, ve středu večer si studenti rybářské školy v řece Blanici všimli tonoucí ženy s dítětem. Včas ale zavolali policisty, kteří matku s potomkem z ledové vody zachránili. Dítě muselo být resuscitováno a nyní je po převozu vrtulníkem v péči pražských lékařů. Strážníky a studenty čeká podle mluvčího policie ocenění.

V úterý vpodvečer prožili jihočeští policisté dramatické chvíle. Několik studentů rybářské školy se vracelo domů, když si všimli, že na mostě přes řeku Blanici stojí prázdný kočárek a na něm byla pověšená kabelka. "To jim bylo divné, tak se šli podívat kolem, jestli se neudělalo někomu špatně, a zjistili, že někdo plave v řece. Původně je napadlo, že se někdo koupe, ale rychle jim došlo, že žena v řece má na sobě oblečení. Vlezli tedy po kolena do řeky, jenže zjistili, že je tam proud a hloubka, tak přivolali policii," popsal pro eXtra.cz detaily dramatického zásahu mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

Zatímco na místo mířili dva strážníci, kteří se zrovna nacházeli poblíž, jeden ze studentů zjistil, že je v řece i dítě. "Nadpraporčík František Tlapa s kolegou praporčíkem Janem Srbem okamžitě skočili do vody a dítě i s matkou vytáhli na břeh," dodal Matzner.

A jak zachránci popsali dramatickou záchranu? "Sami řekli, že to bylo opravdu jen o fous, protože v hloubce ani oni nestačili a proud byl velmi silný," doplnil Matzner.

Boj o život i na břehu

Na břehu ale boj o život pokračoval. "Zatímco žena byla relativně v pořádku, u dítěte museli policisté zahájit resuscitaci, která byla úspěšná. Následně oba zachráněné předali záchranářům. Ženu odvezla sanitka, dítě bylo přepraveno vrtulníkem do nemocnice do Prahy," řekl mluvčí.

O stavu dítěte zatím nemá další zprávy. Stejně tak není jasné, jak k celé situaci došlo, jelikož ošetřující lékař zatím nepovolil policii vyzpovídat matku dítěte.

Co se týče zasahujících policistů, jsou podle Matznera v pořádku a dostali volno, aby se z incidentu vzpamatovali. Jejich hrdinský čin ale nezůstane bez zásluhy. "Pravděpodobně příští týden v úterý jihočeský policejní ředitel ve Vodňanech ocení jak strážníky, tak i studenty, kteří se záchranou pomáhali," potvrdil mluvčí pro eXtra.cz.

Související články

Další články