Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Detaily strašlivé nehody Petra Kellnera: Na poslední chvíli vyměnili pilota kvůli covidu

Zdroj: ČTK / Profimedia / Koláž eXtra.cz
+ Dalších 12 fotografií
NEHODA
Vrtulníku, při jehož havárii přišlo v sobotu na Aljašce o život pět lidí, včetně nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se podle amerických vyšetřovatelů těsně nepodařilo přelétnout horský hřeben. Napsal o tom v úterý zpravodajský web Anchorage Daily News. Stroj Airbus AS350B3 se s šestičlennou skupinou zřítil v blízkosti ledovce Knik. Předpokládá se, že skupina se v oblasti věnovala heliskiingu, tedy extrémnímu sportu, při němž jsou jezdci na lyžích nebo snowboardu vysazováni z vrtulníku do volného terénu.

O život přišli 56letý Kellner a další muž z Čech, padesátiletý Benjamin Larochaix. Mezi mrtvými jsou podle vyšetřovatelů také 52letý Gregory Harms z Colorada a dva muži z Aljašky - 38letý Sean McManamy a 33letý pilot Zachary Russell.

Bývalý český reprezentant ve snowboardingu, 48letý David Horváth, je jediným přeživším. Nemocnice Providence Alaska Medical Center v aljašské metropoli Anchorage dnes ČTK potvrdila, že Horváth je jejím pacientem. Jeho stav popsala jako "vážný", odmítla jej však dále komentovat.

Vrtulník se zřítil asi 34 kilometrů jihovýchodně od městečka Palmer na svahu v blízkosti ledovce Knik. Obtížně dostupný terén a očekávaná sněžná bouře podle vyšetřovatelů komplikovaly přístup k místu neštěstí. Vyšetřovatelům se nicméně podařilo vrak vyfotografovat, než jej pokryl sníh.

"Zdá se, že vrtulník narazil do hory asi deset až 15 stop (tři až 4,6 metru) pod hřebenem v nadmořské výšce přibližně 5500 stop (1676 metrů) a následně sjel 800 až 900 stop (244- 274 metrů) po svahu," řekl na pondělní tiskové konferenci Tom Chapman z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

K místu tragédie se podle Chapmana lze dostat pouze vrtulníkem. Zda se vrak podaří odstranit, než jej zcela pokryje sníh, podle vyšetřovatelů není jasné. "Předpokládáme, že vrak je nebo brzy bude zakryt sněhem," uvedl Chapman podle webu Alaska's News Source. "Naším cílem je porozumět nejen tomu, co se stalo, ale také proč, a doporučit změny, které zabrání tomu, aby se to opakovalo," dodal.

Při vyšetřování příčiny neštěstí bude NTSB podle Chapmana mimo jiné zkoumat záznamová zařízení a to, jaké byly na místě povětrnostní podmínky. Podle předběžných zjištění podle něj v době havárie panovalo na místě dobré počasí.

"Víme, že se na poslední chvíli vyměnil pilot (helikoptéry), protože někdo dostal covid," řekl v úterý večer České televizi ředitel pro vztahy s veřejným sektorem Kellnerovy skupiny PPF Vladimír Mlynář. Jiné informace nemá, doufá, že je poskytne přeživší Horváth.

Helikoptéra vyslala poslední signál v sobotu kolem 18:35 místního času (v neděli 04:35 SELČ), tedy asi dvě hodiny před západem slunce. Asi o dvě hodiny později obdrželi záchranáři zprávu, že stroj má zpoždění oproti původnímu plánu, a o další hodinu později našli jeho trosky. Na záchranné akci se podílela místní národní garda, policie i horská služba.

Kellner a jeho společníci pobývali v luxusní horské chatě Tordrillo Mountain Lodge, která v zimě pořádá heliskiingové pobyty. Samotné cesty vrtulníkem zadává společnosti Soloy Helicopters. Ta dnes v prohlášení pro ČTK odmítla incident komentovat a vyjádřila "upřímnou soustrast rodinám těch, kteří přišli o život při nehodě z 27. března na Aljašce."

"Bezpečnost je naší nejvyšší prioritou a v tomto duchu budeme pracovat po boku NTSB a dalších místních činitelů při vyšetřování nehody. Jelikož se jedná o probíhající vyšetřování NTSB, nebudeme jej nadále komentovat," uvedla firma.

Související články

Další články