Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Detaily posledního rozloučení s Harapesem: Pieta v Národním divadle i dojemná slova o zesnulé legendě

Vlastimil Harapes na křtu kalendáře Proměny.
Zdroj: Martin Procházka/Extra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 14 fotografií
Parte

Národní divadlo zveřejnilo parte Vlastimila Harapese (†77), který zemřel 15. května 2024 po těžké nemoci. Poslední rozloučení se slavným baletním mistrem proběhne v pondělí 27. května 2024 ve 12:00. S informací jako první přišel deník Blesk. Možnost rozloučit se budou mít nejen jeho kolegové, ale i příznivci z řad veřejnosti. Prostor Národního divadla bude otevřen již od 11:20, aby smuteční hosté mohli položit květiny a poklonit se u rakve. 

Baletní mistr, tanečník a herec Vlastimil Harapes zemřel ve věku 77 let po krátkém boji s rakovinou plic v jedné z pražských nemocnic. Odchod Vlastimila Harapese znamená konec jedné baletní epochy, ztrátu, jejíž význam již teď pociťujeme,“ píše se na jeho parte, které ve čtvrtek zveřejnilo Národní divadlo, jak informoval deník Blesk.

„Jako tanečník oplýval pohybovou elegancí, vytříbenou kulturou, muzikalitou projevu i hereckou suverenitou, oslňoval technickou bravurou s klidnou a neokázalou jistotou. Svým tanečním mistrovstvím a charismatickým jevištním projevem se trvale zapsal do srdcí několika diváckých generací. Díky velké šíři uměleckého záběru a talentu přispěl k popularizaci oboru, nejen za to mu patří velké poděkování,“ stojí v parte.

Poslední sbohem

Poslední rozloučení s bývalým šéfem baletu Národního divadla se bude konat na jevišti historické budovy Národního divadla v pondělí 27. května 2024 ve 12:00. Zde se s ním naposledy rozloučí nejen jeho kolegové ze zlaté kapličky, ale i jeho věrní fanoušci. Divadlo bude pro veřejnost otevřeno už od 11:20, aby zde smuteční hosté mohli položit květiny a poklonit se u rakve.

Významná ocenění

Smuteční oznámení je zároveň životopisem uznávaného baletního tanečníka, který vryl svoji stopu i do filmového a divadelního herectví. V netradičním parte jsou uvedeny všechny jeho role i zásluhy. V roce 2000 mu Evropská unie umění udělila Evropskou cenu G. Mahlera za baletní výkony. V roce 2012 získal Cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství. 26. srpna 2016 u příležitosti svých 70. narozenin byl uveden do Síně slávy Národního divadla,“ stojí mimo jiné v parte.

Bohaté dědictví

Vlastimil Harapes po sobě zanechal i dědictví za miliony. Zesnulý umělec vlastnil dům na Malé Straně napůl se svým nejlepším kamarádem, básníkem a dramatikem Josefem Topolem (†80). Podle informací slovenského webu Plus JEDEN DEŇ se Harapes dávno před svým skonem rozhodl, že svoji polovinu daruje Josefovu synovi, spisovateli Jáchymu Topolovi (61). Chalupu na Rakovnicku v sepsané závěti odkázal svým dvěma neteřím, kterým měl zanechat také širokou sbírku starožitných žehliček, jak uvedla pro Blesk.cz Harapesova blízká kamarádka, malířka Zdeňka Holejšovská


Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy