Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Detaily porodu mozkově mrtvé Evy: Trvalo to 117 dnů, těhotenství komplikovaly infekce

+ Dalších 12 fotografií
Případ mozkově mrtvé Evy (†27), která v polovině srpna porodila zdravou holčičku, zaujal nejenom Česko. Podařil se zázrak, který se zapíše do dějin světové medicíny, shodují se lékaři z nemocnice v brněnských Bohunicích. Právě tam přišla 15. srpna na svět malá Eliška. Ve stejnou chvíli však po dohodě s rodinou odpojili Evu od přístrojů...

Psal se 21. květen 2019, když Evu (†27) objevil její manžel v bezvědomí. Okamžitě pro ni odstartoval vrtulník a záchranářům se podařilo zajistit, aby dýchala. Na vyšetření v nemocnici v brněnských Bohunicích ale zjistili krvácení do mozku.

Za pár desítek minut přestala Eva dýchat a po dalším vyšetření bylo bohužel rozhodnuto o tragédii. Těhotné ženě odumřel mozek a začal boj o život miminka. Eva totiž byla teprve v 16. týdnu těhotenství. Když byla ještě v pořádku, vybrala dceři jméno Eliška.

„Klinické neurologické vyšetření potvrdilo smrt mozku. Od tohoto okamžiku vyvinuli lékaři spolu s nelékařskými zdravotními pracovníky veškeré úsilí o to, aby u ženy zajistili stabilizaci vitálních funkcí a mohl se tak i nadále zachránit plod v těle matky,“ uvedli zachránci miminka na pondělní tiskové konferenci.

Evu napojili na přístroje a péče nebyla věnována pouze přežití jejího těla, ale především vývoji miminka. Denně je navštěvoval tatínek Vojtěch i další příbuzní. Babička své vnučce často četla pohádky. Všichni se snažili, aby těhotenství probíhalo tak, jak probíhá běžně. Chtěli navodit takové pocity, jako by se v květnu nic nestalo.

Na konci června vážila Eliška 980 gramů a lékaři věřili, že se v pořádku vyvíjí. Za pár týdnů váhu nabrala, v červenci už to bylo 1 500 gramů. Zdálo se, že bitvu o její život lékaři dotáhnou do zdárného konce.

A bylo to správné zdání. „V polovině měsíce, tedy 15. srpna 2019, na Den Brna, byla v dopoledních hodinách ukončena gravidita ve 34+3 týdnu, a to císařským řezem. Malá holčička vážila 2 130 gramů a měřila 42 centimetrů,“ zaznělo dále na konferenci.

Eliška se narodila zdravá a měla se čile k světu. Tatínek Vojtěch si ji už odvezl domů. Už od začátku ale bylo jasné, co se po porodu stane Evě. Rodina souhlasila s odpojením od přístrojů a její život tak s narozením Elišky vyhasl.

Zásadní informace o Evě a Elišce

  • Evu letecky přepravili na urgentní příjem 21. května 2019. Nastala u ní mozková smrt, srdeční akce dítěte ale byla v pořádku.
  • Čtyřikrát se těhotenství zkomplikovalo kvůli infekcím, vyřešila je ale speciální antibiotická léčba.
  • O šťastném konci rozhodl velmi dobrý stav matky před tragédií, ale i včasný zásah záchranářů.
  • Eva strávila v nemocnici 117 dnů, ve světě se něco podobného stalo přibližně 20krát.

Související články

Další články