Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Detailní rozbor jejich konce: Harry a Meghan jsou pro všechny největším zklamáním

Detailní rozbor jejich konce: Harry a Meghan jsou pro všechny největším zklamáním
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 11 fotografií
rozhovor
Vévodský páreček ze Sussexu šokoval svět. Princ Harry (35) a jeho Meghan Markle (38) už nechtějí být plnohodnotnými členy královské rodiny. Namísto plnění povinností, které doposud měli, hodlají pracovat a užívat si společné chvíle. Jenomže podle Jindřicha Forejta (42), experta na britskou šlechtu, to tak jednoduché nebude. V podrobném rozhovoru pro eXtra.cz popsal, co tuhle na královské poměry drzou dvojici čeká.

Konec Harryho a Meghan v královské rodině! Definitivní rozvrat království! Harry už nechce být princ a vykašlal se na babičku!

I takové titulky si mohli ve středu přečíst příznivci manželského páru ze Sussexu. Jak to je ve skutečnosti? Pro čtenáře eXtra.cz to objasňuje odborník na slovo vzatý Jindřich Forejt, který je u nás nejuznávanějším znalcem britského šlechtického rodu.

Nelogické rozhodnutí

Jak se dá zhodnotit krok, který ve středu Harry a Meghan oznámili veřejnosti?

"Ještě není moc co hodnotit, protože byl zatím oznámen pouze záměr. Bude zapotřebí vypracovat plán toho, jak to bude vypadat. To bude teď ten nejtěžší úkol.

Pokud se má hodnotit ten záměr, na mě to dělá dojem takové lehké nepřipravenosti, ale současně také hry se slovy."

V jakém smyslu?

"V tom oznámení tvrdí něco, co hned druhá věta popírá. Vévoda a vévodkyně se nevzdávají svého královského postavení, ale části své role, především společenské. A pokud se ho skutečně chtějí vzdát, tak by to měli udělat i s těmi tituly, které se k tomu váží a které představují to symbolické pojítko s korunou, královnou a původem prince Harryho."

Kdyby se tak nestalo, co je čeká?

"Jestliže to neučiní, zůstávají dál členy královské rodiny a musí plnit své povinnosti. To ostatně říká ta další věta, že budou dál plnit své závazky vůči koruně a vůči Commonwealthu. Budou zkrátka dělat to, co doposud, akorát si zřejmě budou pečlivěji vybírat. Každopádně to na mě nepůsobí úplně logickým dojmem. Druhá věc je pochopitelně ta forma."

Roztomilé spiknutí

Ta je v královské rodině zásadní...

"Přesně tak. Bavíme se o členech královské rodiny, kteří musejí na formu dbát, protože forma znamená symboliku. Tady došlo k oznámení takového kroku na instagramovém účtu zřejmě i bez vědomí některých lidí z paláce, kteří mají na starosti záležitosti tiskového charakteru. Působí to roztomile spiklenecky. Nicméně si musíme uvědomit, že se tady oznamuje něco, co nemá moc precedentů v minulosti. Zůstávají dále členy královské rodiny, takže nevím, jak mám chápat, že budou své povinnosti nadále plnit, když se jich zároveň vzdávají."

Harry a Meghan tvrdí, že chtějí pracovat. Budou nadále živeni z peněz daňových poplatníků?

"Oznámili, že se vzdají finanční podpory ze strany královny. To má být jedna z těch největších změn. Nevzdávají se však podpory státu, kterou pro ně spravuje princ Charles, jenž jim za minulý rok dal zhruba 2 miliony liber pouze na chod domácnosti. Opět se jedná o rozpor - financování od státu tedy ano, ale i ne."

Už jste nastínil, že podobné rozhodnutí nemá v královské rodině obdoby.

"Takovýmto způsobem ne. Především ne tak blízko koruně. Princ Harry je v současnosti šestým v následnictví trůnu. Podobný krok učinil jeho strýc, princ Edward, tedy dnes hrabě z Wessexu, nejmladší syn královny Alžběty a prince Philipa. V 80. letech se rozhodl, že se bude věnovat světu showbyznysu, televizní produkci."

Manipulátorka Meghan

Jak to dopadlo?

"Byl součástí podobného plánu. Jeho produkční společnost také chtěla vytvořit nějaký počin pro charitu. Skončilo to mírným fiaskem, o kterém se potom už raději nemluvilo. Zkrátka ten střet královského postavení, tak aby nebyl obviněn ze střetu zájmů, z prospěchu, ten byl poměrně dost jasný. To stejné podle mě čeká prince Harryho. Nevím, zda by měl vévoda ze Sussexu obchodovat s nějakou značkou a někde prodávat ty svoje věci. I když jeho otec také prodává produkty ze své biofarmy, ale to jsou spíš věci zájmové, než aby ho to živilo."

O Meghan se říká, že je zdatná manipulátorka. Navedla Harryho k tomuto rozhodnutí, aby se zbavila povinností?

"Jako manipulaci bych to nenazval. Určitě vliv má, jak jim funguje manželství, to úplně nevím, ale podstatné je, že Harry je členem královské rodiny od narození, od roku 1984. Královský způsob života zná jako svoje boty. Ten způsob života mimo palác zná jen do jisté míry, absolutně ho znát nemůže, protože je vystaven mnoha omezením třeba z důvodu bezpečnosti. Ta ho budou provázet po zbytek jeho života."

Na rozdíl od vévodkyně Meghan...

"Ano, jeho manželka se do královské rodiny přivdala. S tím, že si bere člena královské rodiny, jednoho z nejznámějších mužů na světě, a stane se členkou jedné z nejznámějších rodin na světě. A ta rodina má svá pravidla, která říkají, že hlavou rodiny je princ Philip. Královnin manžel, kterému letos bude 99 let, je hlavou rodiny. Před několika týdny jednal se svými synem princem Andrewem, když oznámil, že odchází z veřejného života. Je pořád aktivní hlavou rodiny. Nevím, jak to teď bude vztahu k jeho vnukovi, zda si ho a jeho manželku také pozve na oběd. Ale vypadá to, že ani on to nevěděl dopředu, tudíž je to něco, co jde proti zavedenému pořádku."

Narušil tátovy plány

Může Harryho odchod z oficiálních řad rodiny ovlivnit vztahy s příbuznými v osobní rovině?

"Můžeme to předpokládat. Princ Charles před několika lety začal dávat najevo, že jeho vize královské rodiny do budoucna je trošku jiná, než je její současný stav. Především z hlediska počtu osob, které mají rodinu zastupovat. Když královna slaví narozeniny, celá královská rodina, ale i přímo královnina rodina - bratranci, sestřenice, se sejde na balkóně. A princi Charlesovi se podle

mě zdá, že ten počet osob je příliš vysoký. Domníval se, že jedou bude královskou rodinu zastupovat nižší počet osob."

Takže chtěl sám královskou rodinu "osekat".

"Chtěl, ale Harry měl být mezi těmi, kteří zůstanou. Měl zůstat Charles, jeho manželka, oba jeho synové, snachy a jejich děti. Od chvíle, kdy bylo oznámeno, že princ Harry a jeho manželka nechtějí královský titul, tak je jasné, že ani jejich syn nebude královskou rodinu zastupovat. A vypadá to, že ani vévoda a vévodkyně ze Sussexu nebudou typickými členy královské rodiny, jako to doposud bývalo v definicích."

Může jim královna odchod ještě zakázat?

"Ne. Vést občanský život mohou, ale v tom případě nechápu, proč se nevzdali svého titulu."

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy