Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Deštivé počasí ohrožuje Česko: Meteorologové varují před povodněmi

výstraha
Vydatný déšť v noci z neděle na pondělí s sebou přinesl riziko rozvodněných řek. Český hydrometeorologický ústav varuje před výskytem povodní především ve Zlínském kraji. Jelikož by tento týden mělo podle předpovědi pršet každý den, povodně mohou ohrozit i další kraje.

„Vzhledem k nasycení povodí a dalším očekávaným srážkám bude v nejbližší hodině na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích dosažen 3. stupeň povodňové aktivity,“ varuje před vylitím řeky z koryta ČHMÚ. Výstraha pro Zlínský kraj trvá do pondělní desáté hodiny ranní. Pršet by mělo až do jedné hodiny odpolední.

„Tlaková níže Hans přináší do střední Evropy místy vydatné a trvalé srážky. V pondělí ráno se hodinové srážkové úhrny na Lysé hoře pohybují na 6 mm. Za víkend už ale na východě země spadlo až 50 mm srážek, takže půda je nasycena. Proto dnes hrozí na severovýchodě území i vzestupy hladin řek – do večera má napršet dalších 30 mm,“ varuje meteoroložka Dagmar Honsová.

Nízký stupeň výstrahy před povodněmi ČHMÚ vydal pro kraje Olomoucký, Zlínský (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín) a Moravskoslezský. V těchto krajích meteorologové předpovídají vydatný déšť s úhrny nad 40 mm/12 h. Vzhledem k předchozímu nasycení může místy dojít k překročení 1. stupně povodňové aktivity.

Portál zároveň doporučuje, aby lidé v níže položených oblastech sledovali vývoj situace. Některé silnice a mosty mohou být totiž uzavřeny. Lidé by se měli rozhodně vyvarovat plavání, jízdy na lodích, dále se doporučuje parkovat auta ve výše položených místech.

Obyvatelé v postižených oblastech by se měli vyhnout kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami – mohou být kontaminovány. Meteorologové také doporučují snížení rychlosti na silnicích z důvodu hrozícího aquaplaningu.

Od úterý by se měl vyskytovat na našem území už jenom slabý déšť nebo přeháňky. O dalších výstrahách před povodněmi vás budeme informovat.

Mohlo by vás zajímat

Další články