Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Deštivé dny zpomalily katastrofu! Sucho ale bude Česko ohrožovat dál

déšť
Česko je v posledních letech sužováno extrémním suchem, které trápí zemědělce, lesníky, ale i běžné obyvatele. Ačkoliv poslední dny byly poměrně deštivé, katastrofu pouze zastaví, ale neodvrátí. Hydrogeolog Zdeněk Vacek pro server zlin.rozhlas.cz promluvil o tom, co způsobí sucho v následujících letech.

Ačkoliv pršet mělo podle meteorologů vydatně, na Česko se sneslo velmi málo srážek. „Určitě to pomohlo zabrzdit tu katastrofu, kterou zemědělci očekávali. Takže to zemědělské sucho částečně se zmírnilo, i když stále trvá. Kdo kopal na zahrádce, tak to asi sám zjistil. Nicméně ty ozimy, které by jinak zaschly, a jařiny, které by nevzešly, tak ta hrozba pomíjí. A to zemědělské sucho, zdá se, ty deště pomohly zmírnit. Ale pokud jde o sucho třeba v podzemních vodách, tak bohužel, tam už se ta voda do podzemí nedostane,“ sdělil Zdeněk Vacek pro Český rozhlas Zlín.

Podle Vacka v následujícím půl roce budou hladiny podzemních vod klesat. Podzemní voda se tvoří v zimě, když je vegetace v klidu a vodu nespotřebovává. Srážky jsou silně podprůměrné a do podzemí se dostane jen minimum vody. Problém obyčejných občanů s nedostatkem vody nevyřeší ani kopání hlubších studní.

Řešením situace je podle hydrogeologa větší ochrana přírody. Lidé musí krajinu začít lépe obhospodařovat, aby vychladla a mohlo na našem území pršet. Co se týká podzemních vod, tak je třeba začít chránit ty velké zdroje, které máme.

Související články

Další články