Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Povodně v Česku mají první oběť: Z Osoblahy záchranáři vytáhli utonulého, po další osobě pátrají

Povodně v Česku mají první oběť: Z Osoblahy záchranáři vytáhli utonulého, po další osobě pátrají
Zdroj: pozary.cz
+ Další 3 fotografie
Počasí
Česko již několikátý den bojuje s extrémními dešti, které nemají ustat ani v nejbližších hodinách. Nejvíce ohrožený je sever a severovýchod země, kde se zvedají hladiny řek. Velká voda má navíc už svou první oběť, z řeky Osoblahy záchranáři vytáhli tělo utonulého. Po další osobě pátrají.

Češi bojují s velkou vodou, která se rozlila do polí, zahrad a valí se také po silnicích. Kvůli povodni museli vodohospodáři odstavit úpravnu pitné vody, potíže jsou i s dodávkami elektřiny. Podle meteorologů bude pršet až do neděle a povodňové nebezpečí trvá až do pondělí. Lidé v Libereckém kraji by se měli mít na pozoru hlavně ve Frýdlantu, Jablonci nad Nisou, Liberci a Tanvaldu.

První oběť

První oběť povodní v Česku potvrdil ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček. Ten podle informací ČT24 uvedl, že záchranáři z rozvodněné Osoblahy vytáhli tělo utonulé osoby. Po dalším člověku se navíc pátrá.

Krizový štáb

Lijáky zvedly hladiny řek. Stav ohrožení platí na Smědé a Řasnici. Na stanici Bílý Potok, Smědava napršelo do 6:40 h 51 mm srážek za 6 hodin, vyplývá z informací ČHMÚ. Ve Frýdlantu už zasedá i krizový štáb, lidé v nouzi se mohou obrátit na telefonní čísla 606 673 286 nebo 602 101 627.

Hasiči v pohotovosti

"Na řekách Smědá a Řasnice je aktuálně III. stupeň povodňové aktivity. Hasiči provádí protipovodňová opatření. Do Višňové dorazil také obojživelný pásák Hägglunds BV206 ze stanice Liberec," napsal na Twitter Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Hasiči pomocí obojživelného pásáku evakuují některé obyvatele Višňové severně od Frýdlantu v Libereckém kraji. Zatím se do bezpečí dostalo osm lidí, informoval server TN.cz.

Mimo jiné vozí do zasažených oblastí hasiči pytle s pískem. Výstraha před vydatnými dešti nadále platí ve Zlínském kraji.

Zvýšený stupeň nebezpečí platí rovněž na severozápadním návětří Jizerských hor a Krkonoš, Český hydrometeorologický ústav ho zvedl na extrémní. Riziko rozvodnění tamních řek je velmi vysoké, v oblasti Frýdlantska ojediněle až kolem 80 milimetrů vody.

Nebezpečí

Hladiny vod začínají stoupat na více a více místech po celém Česku. Stav ohrožení platí už i na říčce Novohradka v Lužích na Chrudimsku, kde byl vyhlášen krátce po poledni. Vydatný déšť zvedá hladiny také na Jesenicku, kde stejně jako v Rychnově nad Kněžnou zaznamenávají meteorologové první stupeň povodňové aktivity. Události související s deštivým počasím se zatím obešly bez zranění, páchají ale velké škody na majetku.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy