Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Despota Josef Vinklář: Donášel na kolegy, miloval ženy a manželství s ním bylo za trest

Despota Josef Vinklář: Donášel na kolegy, miloval ženy a manželství s ním bylo za trest
Zdroj: Se souhlasem České televize
+ Další fotografie
VZPOMÍNKA
Během nekončící pandemie a několikátého lockdownu už člověk občas ztrácí chuť na cokoliv. Ale co takhle kouknout na oblíbený krimiseriál Hříšní lidé Města pražského, který se vrátil na obrazovky České televize? Připomenete si tak ikony českého černobílého filmu, mezi které patří i Josef Vinklář, jenž nenechal na pokoji žádnou dámskou sukni. Jedna žena mu dokonce podlehla rovnou dvakrát…

Josef Vinklář se narodil v malé vesničce Podůlší u Jičína. Jenže jejich dům jednoho dne zachvátil požár, rodiče během něj v šoku zachraňovali domácí zvířata a zapomněli na dvě děti, které spaly ve svých postelích – Josefa a jeho bratra. Hoši byli naštěstí za pět minut dvanáct zachráněni a celá rodina se poté přestěhovala do Prahy.

Josef Vinklář v seriálu Hříšní lidé Města pražského

Josef Vinklář byl už jako dítě pořádný lump a svými vylomeninami bavil celou Malou Stranu. Taky však dokončil měšťanku, absolvoval jednoroční kurz a začal si pohrávat s herectvím. Byl členem dětského rozhlasového souboru, jeho srdce okouzlilo divadlo, a on tak začal vystupovat v Divadle satiry, Divadle V + W, Východočeském divadle, Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého či Národním divadle v Praze, kde se angažoval až do své smrti.

Zlom v jeho kariéře přinesla role inspektora Josefa Boušeho ze známého seriálu Hříšní lidé Města pražského, ve kterém patřil do vyšetřující party legendárního rady Vacátka, jehož ztvárnil Jaroslav Marvan. Na to pak navázaly i čtyři celovečerní filmy.

Role, na kterou už se také nezapomene, je i doktor Cvach ze seriálu Nemocnice na kraji města. Objevil se však i v dalších známých filmech či seriálech, mezi něž patří Hrátky s čertem, Pod Jezevčí skálou, Žena za pultem, Chalupáři nebo Třicet případů majora Zemana.

Josef Vinklář donašečem

Stejně jako před kamerou a na divadelních prknech mu to šlo i v rozhlase nebo s dabingem, za který získal i Cenu Františka Filipovského. Jako herec byl výborný, ovšem moc kamarádů ve své branži neměl. Hlavním důvodem byl asi fakt, že své kolegy zbytečně kritizoval a hlavně na ně donášel. Údajně měl i svůj deníček, kde si slova svých kolegů zapisoval, aby je potom mohl použít proti nim.

Lásky Josefa Vinkláře

Jeho první manželkou se stala herečka Jana Dítětová, se kterou má syna Jakuba. Ovšem jejich manželství dlouho nevydrželo, protože Josef nedokázal ovládnout svou touhu po dalších ženách. Do oka mu padla herečka a později spisovatelka Ivanka Devátá, která sice byla vdaná, jenže on ji tak dlouho dobýval, až mu podlehla, a i s malým synem odešla od svého manžela Miloše Hlavicy.

Po chvíli se jim narodil syn Adam, Devátá sekla s hereckou kariérou a chtěla se věnovat jen a pouze rodině. Jenže přišly nevěry a další trápení v manželství. Ivanka rapidně zhubla, dokonce se nervově zhroutila, a tak následoval rozvod.

O tři roky později si však Vinkláře vzala znovu. „On brečel, přemlouval, prosil. Sliboval, že už bude hodný. Poslal za mnou dokonce synka, aby mě přesvědčil,“ přiznala v rozhovoru pro Téma Ivanka Devátá.

Jenže své sliby dokázal dodržet jen dva roky, než se znovu zamiloval do jiné ženy. „Manželství s Vinklářem byla za trest,“ dodala smutně Devátá s tím, že její první manžel byl dokonalý a ona pak litovala, jak se k němu zachovala. Zároveň však přiznala, že s Hlavicou zažívala nudu a stereotyp, ze kterého ji dokázal vytrhnout právě Vinklář.

Josef Vinklář, který obdržel titul Zasloužilého umělce, byl despota a taky více holdoval alkoholu, přesto toho v hereckém světě dokázal opravdu dost. Na kolena ho srazila až rakovina, které podlehl ve svých šestasedmdesáti letech. Na smrtelné posteli ho držel za ruku syn Adam, kterému otec stále moc chybí.

Související články

Další články