Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Děsivý zážitek v milované destinaci Čechů: Na chorvatské pláži natočili žraloka

Děsivý zážitek v milované destinaci Čechů: Na chorvatské pláži natočili žraloka
Zdroj: twitter / koláž eXtra.cz
překvapení

Adrenalinový zážitek má za sebou chorvatský ostrov Korčula, protože tam na mělčinu připlaval nečekaný host, dvoumetrový žralok modrý. Pravděpodobnost takové události přirovnali odborníci k výhře v loterii. 

Obyvatelé a turisté ostrova Korčula mají za sebou ojedinělý zážitek, na mělčinu zátoky Kneže totiž zabloudil přibližně dvoumetrový žralok. Potkat takového predátora na chorvatských plážích je velkou vzácností, i kvůli faktu, že patří kvůli lidem mezi velmi ohrožené druhy.
Odborníci přirovnali setkání se žralokem u břehů Jadranu k výhře v loterii, stává se to totiž velmi zřídka. "Poslední případ útoku tu byl před 10 až 15 lety. Tehdy žralok zaútočil na slovinského potápěče," prozradil Branko Dragičević z Institutu oceánografie a rybolovu ve Splitu.

Predátor měl štěstí
Žralok modrý, který připraval na mělčinu, může dosahovat délky více než tři metry a váhy téměř 400 kilogramů. Vyskytuje se po celém světě, obývá ale zejména chladné vody, ve kterých se dokáže potopit až do hloubky 350 metrů. Přes celosvětový výskyt je ale tento druh kvůli lidem velmi ohrožen, odhady dokonce hovoří o až dvaceti milionech každoročně ulovených žraloků.

Predátor, kterého na kameru zachytili chorvatští obyvatelé, měl ale štěstí. "Rybáři pomohli zvířeti zpět do moře, za což můžeme být velmi rádi," dodal biolog Žarko Jaković pro Dnevnik.hr.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy